ANASAYFA   FORUM   Son 50 Konu   Konularım   İletişim   Hakkımızda   Sirküler
 
Fotoğraf Galerisi
Saroz Levrek
Gökhan Taştan (Luxor) Saroz Levrek Avından
Tüm Fotoğraflar
Günün Sorusu
Sportif Balıkçılığın Neresindesin?
 
 
Şuan sitemizde 1  ziyaretçi bulunmaktadır.

Bugün  : 34  kişi
Tolam  : 433092  kişi

Bıyıklı Balık

Bıyıklı Balık (Barbus barbus), sazangiller (Cyprinidae) familyasına ait bir balık türü.

Bayağı bıyıklı balığın uzun bir vücudu vardır ve yüzgeçlerinin göze çarpan büyüklüğü çok akıntılı sularda yaşayabilmesini mümkün kılar. Vücudu çok küçük pullar ile kaplıdır. Sanki kısa bir hortumu andıran uzun dudakları ve dudaklarından sarkan dört adet bıyığı ile (ikisi altda ve ikisi üstde) bir dip balığı olduğunu belli eder.

Sırtı ela renginde ve yanları altın sarısı renklerinde parlar. Karın kısmı bütün bıyıklı balık türlerinde olduğu gibi beyaz ve yüzgeçleri ela ve kızıl rengindelerdir. En büyükleri 80 santim uzunluğa ve 11 kilo ağırlığa varabilirler.

Bıyıklı balık tipik bir dip balığıdır ve dibi çakıl taşları ya da kum ile örtülü olan çok akıntılı akarsuları tercih eder. Balık yumurtaları, böcek kurtları, midyeler, salyangozlar ve solucanlardan beslenir. Belli bir büyüklüğe varmış olanları diğer küçük balıkları da avlarlar.

Bıyıklı balıklar çok yavaş büyürler ve etleri cok yumuşaktır. Çok fazla küçük kılçıkları olduğu için, lezzetli etine rağmen tercih edilen bir yemek balığı değildir. Ayrıca üreme zamanları sırasında, yani Mayıs ve Haziran ayında havyarları ve karın etleri zehirlidir.


 
Eklenme Tarihi : 19.04.2013 11:42:05
Okunma Sayısı : 854

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı
Paylaş
 

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız  
Yorumunuz  
   
 
www.balikta.com  | Yazar Girişi | Site Map
Copyright © 2005