LOGO
  Anasayfa   Kayıt Ol      Üye Listesi      Arama    Yardım        Skins    Giriş 
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıntanışma Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMersin'de yakalandı, ç... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınIphone 6 Plus & Iphone ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y'ın doğum dünü Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınKaredes Yapımı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y Balat Çinekop &... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınNice Senelere Osman Ağabey Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBurak Karadeniz Abi Nice Se... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBalat Sarıkanat Avı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınÇeliş İşleri Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınJaponda 37.500 $ a satılan ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin Avımız Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınOrkinos Avımız Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınGözde Maketlerim Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaket Yapım Ustasından Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMarmara Denizi Kaçak Avcı C... Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıntekin35 av raporu Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile çinekop avına devam Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile at-çek Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin atçek avına devam

     Sportif Balıkçılık & Balık Avı
      Kilitli ForumAMATÖR BALIKÇILIK Balık Avı
            Kilitli ForumMakaleler

 

Mesaj icon Konu: Teknecilik ve Yeni mevzuata Göre Evrakları
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ergün
Kıdemli Balıkçı
Kıdemli Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 21/Ekim/2006
Konum: İstanbul
Kullanıcı No.: 1472
Mesajlar: 134
Üye Durumu:


Alıntı Ergün Cevaplabullet Konu: Teknecilik ve Yeni mevzuata Göre Evrakları
    Gönderim Zamanı: 21/Ekim/2006 Saat 22:38
İlgilenen arkadaşlara bilgi mahiyetinde Sunulur..
 
Arkadaşlar Tekne işleri ile ilgilenmemden dolayı bilgilerimi burdan paylaşmak istedim. Burdaki bilgiler tekne almak isteyen ve eksik evrakı olanları ilgilendirmektedir.
 
 
Ekisiğim olursa üstadlar düzeltirler,
 
öncelikle şöyle başlıyayım,
 
Yeni Tekne alacaklar için:
 
Eğer sıfır tekne alacak iseniz  Mayıs 2006 tarihinden itibaren artık sıfır teknelerin faturalarının yanında üretici firmaların CE belgesi düzenlemesi gerekiyor bu belge yok ise teknenizi kayıt ettiremezsiniz.
Tekne faturanızı ve CE belgenizi aldıktan sonra liman başkanlığına başvurmanız gerekiyor, oradan Gemi sörvey kurulu evrakınızı inceleyip vergiler için sizi Vergi dairesine yönlendiriyor verginizide ödedikten sonra teknenizi kontrol edip ÖTB nizi
(Özel Tekne Belgesi) veriyorlar.
Tolinato belgesi özel tekneler için kaldırılmıştır belgenizi ÖTB ile liman başkanlığına başvurup değiştirmeniz gerekiyor. (herhangi bir üçrete tabi değildir liman başkanlığına başvurmanız yeterlidir.)
 
İkinci el Tekne alacakların dikkatine  :
 
Eğer yeni aldıysanız Mevcut tolinato belgenizi ÖTB ile değiştirmeniz gerekiyor, bunuda enrahat Tolinanun üzerine kayıtlı tekne sahibi önce ÖTB Düzenletecek ve Sonra Size Devredecek (not : Tolinatoyu noterden üzerinize alamazsınız Müsteşarlığın yayınladığı bir genelge ile sadece ÖTBler noterden devir edilmektedir.) 
 
Daha önceden tekne akdınız ve sadece Faturası var evrağı yok belediye plakası var veya aranızda sözleşme yaptınız peki ne yapacağız peki :
 
Öncelikle  teknenin eski sahibi ile irtibat kurun onun ÖTB almasını sağlayın sonra devrini alın yok yapamadınız Sahibine ulaşamıyorsanız  müsteşarlığın getirdiği bir kolaylık var "Sahiplik Belgesi"  peki nedir bu belge Sahiplik belgesi teknenin size ait olduğunu ispatlar, sahiplik belgesi alabilmek için Mahalleniz muhtarlığına başvurabilir, Deniz ticaret odasına başvurabilir veya
* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.
adresinden detay bilgi alabilirsiniz.
Not : Teknenizin ve motorunuzun Faturası sizin adınıza 31Mayıs 2006 Tarihinden önceye sizin adınıza kayıtlı ise Adınıza ÖTB düzenletebilirsiniz, yukarıda anlatılanlar faturası olmayan veya 31 Mayıs 2006 dan sonraki faturalı satışlar veya daha önceki tarihlerde yapılan elden devirler kayıtsız tekneler için geçerlidir, birde Teknenin belediye kaydı hiçbirşey ifade etmiyor  belirteyim. Sahil güvenlik sadece ÖTB ve ADB nizi Sorar. ÖTB ve ADB Süresizdir.   
 
Teknenizi kullanabilmek için gerekli Belge :
 
ADB :
 
Teknenizi kullanabilmek için gerekli Belge ADB (Amatör Denizci Belgesi) dir bunun dışında herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur (not ADB ile ticari olmayan ve boyu 24 metreye kadar tekeneleri kullanabilirsiniz) ADB si olmayan arkadaşlar
* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.
adresinden sınav müracatlarını yapabilirler  sınavlar oldukca kolay korkulacak birşey yok  (tabi ben denizci bi aileden geliyorum etkisi varmıdır bilmem, hani ukelalık olmasın yazdıklarım  )
 
Telsiz Belgesi KMT (kısa mesafe Telsiz) veya SRC (ikisi aynı şey) :
 
Eğer teknenizde telsiz (VHF) bulundurcaksanız bunun içinde KMT ye ihtiyacınız vardır yine KMT belgesi ADB ile aynı gün yapılıp sınavı oldukca kolaydır sınavlara birlkikte ve ayrı ayrı girilebilir.
 
ADB ve KMT sınavlarını Nisan 2006 tarihinden beri Amatör Denizcilik Federasyonu düzenlemektedir bilgi için
* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.
ya başvurun soru sorun çekinmeyin her soruyu cevaplıyorlar.
 
Sınavların maliyeti oldukca düşük
 
ADB için 50 Ytl ADf ye yatırılıyor
KMT için 25 Ytl   "   "       "
 
Sınavı kazanınca 7 ytl vergi dairesine yatırılıyor.
Sonra Sağlık belgesi almanız gerekiyor (her sürücübelgesi için sağlık raporu veren sağlık kuruluşundan alınabilir yeterlidir 50 YTL)
 
Sabıkakaydı 3 Ytl
 
Resim
Başka bir evrak gerekli değil detaylar Adf de yer almaktadır.
 
İlgili Kaynaklar ve kitaplar
* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.
 adresinde mevcut çok basit inanın ben çok rahat iş yerimde çalışarak girdim sınavlara.
 
Gelelim sınavlar nerelerde yapılıyor.
 
Yine ADF sitesinde bilgi almak mümkün ancak Tüm yurtta yapılıyor ve ADF düzenliyor Yanlızca Kasım 2006 sınavları ve gelecek sınavlar için müracatlar yanlızca internetten yapılıyor ve yine sadece İstanbulda sınavlar Online olarak yapılıyor bunun dışındaki bölgeler de sınavlar ilgili merkezlerde, test usulu yapılmaktadır.
 
Daha ayrıntılı bilgi isteyen olursa memnuniyetle cevaplandırırım.
 
Tekne vergilendirmeleri :
 
Bu konu malesef ülkemizde çok sorunlu bir dert bizler Amatör dedizciliğin Amerika ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Amatör denizciliği desteklemek ve geliştirmek için Vergiye tabi olmasının tamamen karşısındayız.
 
Tekneniz hangi boyda olursa olsun ADB ye sahibi olmanız gerekmektedir ve 10 bg den fazla motor gücüne sahip tüm tekneler vergiye tabidir, buda enteresan bir şekilde bg başına ye teknenin yaşına göre hesaplanmaktadır ve çok ağır vergiler sözkonusu olmaktadır bu konuyla ilgili olarak,
ADF nin
* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.
 adresindeki yazısını okumanızı tavsiye ederim.
 
Yine birçok bilgiyi veya benim eksik aktardığım bilgiyi ADF sitesinden alabilirsiniz,
 
* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.
geniş kapsamlı soru cevaplar
 
Saygılarımla,
 
Ergün AKGÜN
  
 
 
             
Ergün AKGÜN
İstanbul -Beykoz - Kavacık
1975
ADB
SRC
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 wwf-vb
Copyright ©2006-2007 wwf-vb
Tasarım & Düzenleme : Amatör Balıkçılık & Balık Avı
Amatör Balıkçılık | Balık Avı