LOGO
  Anasayfa   Kayıt Ol      Üye Listesi      Arama    Yardım        Skins    Giriş 
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın34zargana iş başında Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y dan Yine Show Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınÇinekop & Palamut Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y Show Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınÇatladıkapı mırmır Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınçinekopçular sarı kanatçılar Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınbayram turnası Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınÇOK UZUN OLDU BU AYRILIK Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınCanakkale Assos Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınGüzelce Zargana Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınsezon acilisi Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınenez jandarmaya teşekkurler Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınThomas taw saç sağlığı konu... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınAmatör Balıkçılar göz açtır... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSalihten rapor Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınZehire olta atmayın! Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBalıkçılık Karikatür Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBalıklarda korkutan gelişme Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDenizlerde Bütünleşik Kirli... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınKulak Çayırı Raporumuz

Sportif Balıkçılık & Balık Avı
      Kilitli ForumAMATÖR BALIKÇILIK Balık Avı
         Kilitli ForumBALIKÇILIK MALZEMELERİ
            Kilitli ForumSUNİ YEMLER

Mesaj icon Konu: SUNİ YEMLER (RAPALA)
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >> Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Berkant Serdar
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 4
Üye Durumu:

Alıntı Berkant Serdar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/Ağustos/2006 Saat 19:09

Benim size tavsiyem bu mevsimde sabahları r.hisarı saray burnunda çinekop yaptığı zaman açık yeşil tona kaçan rapala kullanmanız yozuri marka tomibaru seri 80 mm boy ideal olacaktır yalnız bu dip rapalası olduğundan misinada fırdöndü takılmayacak misina 30 luk uygundur ortalama 7 ila 10 metreye kadar olan derinlikte iş yaparsın.

Balık bol olduğu zamanlarda yüksek fiyatlı rapalalara girmeni tavsiye etmem,Piyasada ucuza birçok işini görecek birçok rapala markası var bunlarda önemli olan renk ve parlaklık diyebilirim kasıma doğru maviye doğru biraz dönmek gerekir.
 Genelde boğazda ve sarayburnunda dalan tip kullanılmıyor rapala bağlanıp bir kulaç sonra 10 gr kurşun takılıp at çek yapılıyor .
 Yeşilköy ve Florya sahilinde avlanmadığımdan bir yorum yapamıyacağım zannedersem o bölgeler çok sığ olduğundan rapala pek çalışacağını zannetmiyorum
 Bu rapala renkleri kendi tercihlerimdir ve kullandığım seriler YOZURI TX MINNOW SERİSİ ,TOMİBARU,MAGNET MINNOW SERİSİ Hepsinden memnun kaldım .
 Birde maximus arkadaşımızın görüşlerini almak isterim kendiside bayağı bir rapala ile çinekop sarıkanat avı yaptı

IP
hknrgn
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 1156
Üye Durumu:

Alıntı hknrgn Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/Ağustos/2006 Saat 23:00

Verdiğin bilgiler için çok sağol. Bir kaç soru daha :) kurşun sıkıştırma mı kullanılmalı? Birde dalan rapala ile diğer at çek atma arasındaki fark nedir? Yani hangisini nasıl ve ne zaman kullanmak faydalı olur? Bişey daha :) rapala kullanırken çapari nasıl yapabilirim? Yani normal çapari yapar gibimi yoksa sert çaparimi yapılmalı? Dala tipte doğrudan makaradaki misinaya mı rapala takılıyor?

Bilyorum çok sordum ama rapala hiç kullanmadım şimdiye kadar. Pahalıda bişey olduğundan boşa para yatırmayalım.

Heşey için saol.

Nedir bu rapala
IP
maximus
Sea Master
Sea Master
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 310
Üye Durumu:

Alıntı maximus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/Eylül/2006 Saat 16:14
Bu genelde seyrek balıkta kullandığım rapala. Yo-zurı nin pin's minnow modeli. Boyu 5 cm. Aldığı balıklar iri istavrit, çinekop, zargana.

* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.

Bu geçen yıl sarıkanat ve lüferde kullanıp çok iyi verim aldığımız rapala. Daiwa nın princess modeli. Boyu 9 cm. LÜfer ve sarıkanat tutmak isteyenlere tavsiye ederim.

Buda bu sene keşfettiğim ve çok umutlu olduğum Rapala markanın X-rap modeli. Boyu 14 cm.

http://bit.ly/bLVt2j

Murat-1975
İstanbul
IP
maximus
Sea Master
Sea Master
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı maximus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/Eylül/2006 Saat 16:26
Orjinalini yazan: hknrgn

Verdiğin bilgiler için çok sağol. Bir kaç soru daha :) kurşun sıkıştırma mı kullanılmalı? Birde dalan rapala ile diğer at çek atma arasındaki fark nedir? Yani hangisini nasıl ve ne zaman kullanmak faydalı olur? Bişey daha :) rapala kullanırken çapari nasıl yapabilirim? Yani normal çapari yapar gibimi yoksa sert çaparimi yapılmalı? Dala tipte doğrudan makaradaki misinaya mı rapala takılıyor?

Bilyorum çok sordum ama rapala hiç kullanmadım şimdiye kadar. Pahalıda bişey olduğundan boşa para yatırmayalım.

Heşey için saol.

Ben kıstırmadan ziyade ufak(10-25 gr), klipse takılabilen kurşun kullanıyorum. Ağır kurşun atacaksam (akıntıyo göre) kurşuna ayrı kalın bir beden yapıp o bedeni klipse takıyorum. Kurşunsuz atacaksam klipside çıkartıp rapalayı direk makinedeki misinaya bağlıyorum.
Dalan rapalayı sığ ve ilişkeni olan sularda kullanmak çok zor çünkü takılıp kopma riski yüksek. Derin sularda da dibi bulmayacak ağırlıklarda kurşun kullanılmalı yada kurşunsuz atmalı.
Rapala atarken yapacağımız hareket tarzı işin en önemli kısmı. Bunu burdan tarif etmek zor. Rapala olayını iyi bilen birisi takip edilirse çok kolay kapılabilir.(ben öyle öğrendim) Birde her rapalanın kendine göre bir çekme şekli var aslında. Kurşunlu atarken rapalaya çok fazla hareket verme şansınız yok. Çünkü kurşun hareketini engelliyor.
Birde bu iş için sağlam ama mümkün olduğu kadar hafif bir kamış lazım.
Umarım faydası olur. Rasgelsin...

Murat-1975
İstanbul
IP
blue_cloud
Usta Balıkçı
Usta Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 1109
Üye Durumu:

Alıntı blue_cloud Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/Eylül/2006 Saat 17:05
maximus un dediklerine aynen katılıyorum...
X-RAP rapala bende aldım bakalım nasıl olcek denemek nasip olmadı daha....
DENİZ TAHMİNİ
AV RESİMLERİ
Cem - Antalya - 1983
IP
m.erol
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 1242
Üye Durumu:

Alıntı m.erol Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/Eylül/2006 Saat 14:19
teşekkürler bilgiler için
acemi balıkcı :))
IP
sakar balıkçı
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 1389
Üye Durumu:

Alıntı sakar balıkçı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/Kasım/2006 Saat 13:59
 slm
öncelıkle
bısı   sorucam  bu sunı   yemle  yanı kasıkla   yakalanan   balık   goruntulerını  yayınlarsanız  sewınırım
IP
cuneyt.erbas
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 1380
Üye Durumu:

Alıntı cuneyt.erbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/Kasım/2006 Saat 14:07
 Arkadaşlar hep kaşık ve rapalalardan bilgi veriyorsunuz çok teşekkür edrim ama birde şu silikon balık ve kurtlar var,bunları nerede ve nasıl kullanabiliriz bu konuda da bilgi verseniz çok sevineceğim.Zira bunlardan bir sürü aldım etrafdaki arkadaşların anlattıklarına göre kullandım ama hiç bir tane balık tutamadım.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen beni aydınlatırmısınız.Teşekkürler...
[IMG]http://www.resimkaydet.org/resim/1808atatrkab1it0lp7.jpg">
Doğayı koruyamıyoruz."Bu nedenle mutsuzum."cüneyt erbaş 1958 Tarsus
IP
maximus
Sea Master
Sea Master
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı maximus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/Kasım/2006 Saat 18:15
 Cüneyt abi ben slikonla birtek iri istavrit tutabildim. 3-5 cm lik balık şeklinde slikona 2 kulaç beden yapıp sıyırtmayla yakaladım. Slikonu özellikle levrek için çok bahsederler, tutanı da çok duydum ama ben hiç başarılı olamadım.

Murat-1975
İstanbul
IP
blue_cloud
Usta Balıkçı
Usta Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı blue_cloud Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/Kasım/2006 Saat 18:22

beyaz silikon sahte akarsu ağzında ve tatlı suda çok güzel levrek yapar ben bizzat denedim.Denizde ise sırtı şeklinde çekeni gördüm 2 adet palamut yapıştı bunada bizzat şahit oldum...

DENİZ TAHMİNİ
AV RESİMLERİ
Cem - Antalya - 1983
IP
cuneyt.erbas
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı cuneyt.erbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/Kasım/2006 Saat 21:10
 Selam,işte o beyaz silikon sahtenin nasıl kullanıldığını merak ediyorum.Çok biliyormuşum gibi gidip o silikonları aldım ama bir türlü beceremedim birlikte balığa gittiğim arkadaşlarında doğru dürüst bilgisi yok kısacası biz bu işi beceremedik.Onun sizlerden yardım istiyorum.Bu sahtelerle iyi levrek alınıyormuş ama ben alamadım.Lütfen daha açıklayıcı olursanız sevinirim...
IP
blue_cloud
Usta Balıkçı
Usta Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı blue_cloud Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/Kasım/2006 Saat 10:55

cüneyt abi daha önce alabalık avladıysan kullanıcağın stil aynı.Akarsu ağzında yada ağıza yakın olan akıntılı yerlerde 4-5 li beyaz slikon sahteyi(kurşun kullanmıyorum ama istersen fazla ağır olmayacak şekilde pırdöndünün hemen altına yaprak kurşun kullanabilirsin) kamış ile atabildiğimiz kadar (suyun aktığı tarafa doğru) ileri atıyoruz.ve akıntıya karşı yavaş yavaş sarmaya başlıyoruz(akıntıya karşı sarıldığı için sahteler sanki yüzüyormuşta canlıymış gibi bir izlenim veriyor.Yoksa balık yanına kadar geliyor ve almadan dönüyor).Emin olabilirsinki oralarda levrek varsa daha yarıya kadar çekmeden dayanamayıp atlayacaktır....

DENİZ TAHMİNİ
AV RESİMLERİ
Cem - Antalya - 1983
IP
cuneyt.erbas
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı cuneyt.erbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/Kasım/2006 Saat 13:07
Çok  teşekkür ederim Cem,ama önceleri hiç alabalık avlamadım.Genellikle levrek için istedim silikonların nasıl kullanıldığını.Rastgele... 
IP
ilkerabi
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 1892
Üye Durumu:

Alıntı ilkerabi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/Şubat/2007 Saat 11:16
  Arkadaslar konuya biraz gec kaldım ama Burada yani antalya sahilinde 10-15 gün içinde palamut vede Orkinos baslayacak Bizler burada bu tur balıklar icin levrekte dahil genellikle sizlerinde bahsettiği gibi SİLİKON balıkla avlarız.Tabi bunda renkler önemli,bildiğiniz gibi zargana topuna yaklasık kamış boyunda 0.25-35 mesina vede ucuna silikon .Yaklasık tanesi 20 Kuruş genellikle acık renkliler yani yöredeki balıklar ne tür ufak balıklarla besleniyorsa RENK odur.Buralarda ben her türlü(Rapala demiyorum cünkü rapala markadır ) sahte yem kullanıyorum Bu senede sahte ZARGANA  aldım inanılmaz işler yaptı Genel olarakta silikon yemi VİRAX ın Skınny Taıl ini kullanıyorum.Umarım palamut zamanı buralara gelirsinizde bu zevki paylasırsınız.Zarganayı sırtıda kullandım yanlıs anlasılmasın .

ilkerabi
Antalya1955                                      &
IP
blue_cloud
Usta Balıkçı
Usta Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı blue_cloud Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/Şubat/2007 Saat 12:35

DENİZ TAHMİNİ
AV RESİMLERİ
Cem - Antalya - 1983
IP
ilhanmania
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 466
Üye Durumu:

Alıntı ilhanmania Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/Mart/2007 Saat 20:15
 oncelikle selamlar herkese...ben yer mekan verıp sızden tavsiye isticem...oncelıkle pesınde olduum balık klasik olucak ama LEVREK :) avlandıgım bole marına girisi gece avlanıyorum tam attıgım yerde bır elektrık dıregı var yanı hafıf ısık var...ege bolgesınde avlanıyorum bu arada birde...rapala olarak marka ve model olarak ne tavsiye edersiniz??? simdiden tesekkurler...
nasipte ne varsa o...RASGELE!!!
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma