LOGO
  Anasayfa   Kayıt Ol      Üye Listesi      Arama    Yardım        Skins    Giriş 
Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınOrkinos Avımız Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınGözde Maketlerim Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaket Yapım Ustasından Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMarmara Denizi Kaçak Avcı C... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin Avımız Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıntekin35 av raporu Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile çinekop avına devam Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile at-çek Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin atçek avına devam Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y dan Yine Show Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y Show Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDostlarla Çinekop Avı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBoğaz At Çek Denemesi Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınLüfer Haberleri Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınsarıkanat Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın34zargana iş başında Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınÇinekop & Palamut Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınÇatladıkapı mırmır Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınçinekopçular sarı kanatçılar Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınbayram turnası

Sportif Balıkçılık & Balık Avı
      Kilitli ForumAMATÖR BALIKÇILIK Balık Avı
         Kilitli ForumTatlı Su Balık Avı
            Kilitli ForumBalık Türleri ve Av Teknikleri

Mesaj icon Konu: Yayın Balığı ve Av Teknikleri
Sayfa   2 Sonraki >> Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhan.Reis
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 534
Üye Durumu:

Alıntı Gökhan.Reis Cevaplabullet Konu: Yayın Balığı ve Av Teknikleri
    Gönderim Zamanı: 30/Ocak/2007 Saat 17:04

YAYIN (Silurus glanis)
* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.

Resim-YAYIN (Silurus glanis)
Şekil-YAYIN (Silurus glanis)

F- Siluridae
L- Silurus glanis
İ- Wels
M- Et balığı, Canavar balığı

Morfolojik Özellikleri:
Y.F.
= D I, 3-5 A I, 85-95, P I, 14-17, V I, 10-13.

Vücudu uzun ve çıplaktır. Baş üst taraftan yassılaşmıştır. Baş genişliği, yüksekliğinden daha fazladır. Gözleri küçüktür. Bıyıkları üç çifttir, bunların bir çifti üst çeneden diğer iki çifti ise alt çeneden çıkar. Üstteki uzun bıyıklar sırt yüzgecine kadar uzar. Burun delikleri dört tanedir. Alt çene üst çeneden daha uzundur. Anüs yüzgeci uzun olup kuyruk yüzgeci ile birleşmiştir. Göğüs yüzgeçlerindeki dallanmış şualar kemikleşmiştir. Karın yüzgeci anüs yüzgecine kadar uzanır. Renk, çok değişik olmakla birlikte, genellikle karın tarafları kirli beyaz veya sarımtırak, sırtı siyahımsı gri veya kül rengidir. Bazen sırt tarafında yeşilimsi kahverengi yansımalar görülür. Genç bireylerde vücudun yan tarafları alacalı bir desene sahiptir. Yayın eti lezzetli, kılçığı az olan kaliteli bir balıktır.

M.U.= 3-5 cm.              C.O.Y.= 2-3 Yaş (erkek)
O.U.= 100-150 cm.      C.O.Y.= 3-4 yaş (dişi)
M.A.= 250-30 kg.        C.O.U.= 25-35 cm (erkek)
O.A.= 10 kg.              C.O.U.= 45-60 cm (dişi)
C.O.A = 1 kg (erkek)   C.O.A.= 2 kg (dişi)

Üreme Zamanları:

Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık

X
X 
X  

Avlanma Yöntemleri:
Uzatma ağları, Dip ağları, Iğrıp, Parakete, Olta

Değerli arkadaşlar,
Yayın avı başlı başına bir ustalık ister. Çeşitli şekillerde olta dizebilir ve farklı mekanlarda kullanabilirsiniz. Yayın avı tekniklerine öncelikle yem olabileceklerle başlayalım.
Yayın tam bir çöpçüdür. Bulduğu her şeyi yer. Canlı yemler asla hayır demez. Avlakta avlayacagınız balıklar ( en az 15-20 cm olması şayanı tavsiyedir.), sülük,irice toprak solucanları, kurbağa, iğrenmez iseniz fındık faresi,dalak, işkembe, koyun bağırsağı, kesilmiş tavuk kafası, civciv v.s. bunlar doğal olanları

15 cmlik kırmızı renkli,sarı ve yeşil renkli tercihan iki parçalı rapala. (Rapalanın iğnelerinin oldukça sağlam olması lazım.)
Yaşadıkları ortamlar ve zaman-sıcaklık ilşkisini açıklar resimler

DİŞİ VE ERKEĞİ AYIRMAK

YEMLEMEDE SOLUCAN TAKILMASI

EN SEVDİĞİ YEM YILAN BALIĞI

BALIKLARIN YEM OLARAK TAKILMASI

TATLISU MİDYESİ İYİ BİR YEMDİR

* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.

IP
xyz067
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 2503
Üye Durumu:

Alıntı xyz067 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/Nisan/2007 Saat 15:20
 selam arkadaşlar ben aranıza bugün katıldım ve balık avlamayı çok seviyorum daha çok amatörüm ..verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim..ben istanbul sultançifliğinde oturuyorum acaba nerde yayın balığı avlayabilirim yardımlarınız için tekrar teşekkürler
türkoğlu
IP
hunter34570
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 2480
Üye Durumu:

Alıntı hunter34570 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/Nisan/2007 Saat 23:24
 herkese selamlar siteye yeni üye oldum yayın balığı ile ilgili bildiklerimi paylaşayım yayın balığının en sevdiği yemler kurbağa balıktır ama eğer yem için getirdiğiniz kurbağa yada balık başka gölden ise yayın yakalama şansınız yüzde 100 den fazla artacağına eminim birde kurbağa ile avlanırken (aşşağıda şekil çizdim) kurbağanın ayakları suya değecek şekilde iki sopa arasında kalması gerekir misina bedeniniz birinci çatal sopanın arasından geçecek 2. sopaya bağlanacak iğneler 3lü iğne kurbağanın bacaklarıyla vücüdunun birleştiği yere saplanıp 1 iğne boşta kalacaktır unutmadan yayın balığı her zaman avına kafasından saldırır iğnelerinizi buna göre ayarlamalısınız güzel bi örnek çizdim ama buraya yükleyemedim  saygılarımla

burak çelik silivri ist 0 rh (-) 04 03 1981
IP
Gökhan.Reis
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı Gökhan.Reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/Nisan/2007 Saat 09:59

Orjinalini yazan: uskudarli

kurbagaya igneyi batirmiyacaksiniz dikis ipligi ile bagliyacaksiniz bir de kurbaganin igneyi tasiya bilmesi gerek aksi taktirde bogulur unutulmamasi gereken bir yem de ordek civcivi       Uskudarli

IP
Gökhan.Reis
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı Gökhan.Reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/Nisan/2007 Saat 10:02

Orjinalini yazan: FEYKAN

biz şamandıralı takıma bir birbuçuk kulaç köstek yapıp kurbağa veya canlı balık takacağımız zaman şamandıranın büyüklüğüne göre şamandırayı aşırı gezdirmemesi için kurşun takıyoruz. Kurbağayı altçeneden takıp üst çeneden çıkarıyoz sabaha kadar kalsa ölmüyor. balığıda üst yüzgecinin hemen altından takıyoruz. Ayrıca şamandıralı takımda şamandıranın bir metre kadar altına üçlü kanca takıp kancaların üçünü de sülük veya solucan dolduruyoruz. Sülük olursa çok daha iyi tabi.. RASTGELSİN

IP
Gökhan.Reis
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı Gökhan.Reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/Nisan/2007 Saat 10:04

Orjinalini yazan: FEYKAN

Arkadaşlar birde akıntılı sularda kenara kazık çakıp veya orada bulunan sağlam bir ağaca önce balık asıldığında esneme yapacak bisiklet veya motor bisiklet şamreli bağlandığını, ucuna parakete yaptığımız paraşüt ipi onun ucuna büyük fırdöndü, fırdöndüye yarım metrelik yine iple ağır kurşun (akıntının durumuna göre) tekrar fırdöndünün ucuna iki metre kadar sağlam misina ile yayın oltası bağlayıp ayak altı olmayan yerlere akşamdan atıp sabah kontrol ediyorlarmış. Ama ben denemedim. İncelediğim zaman büyük yayınlar için mantıklı geliuor. Denemeye değer... RAST GELE

IP
Gökhan.Reis
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı Gökhan.Reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/Nisan/2007 Saat 10:05

Orjinalini yazan: odağ25

arkadaşlar herkes az çok birşeyler anlatmış bende birşeyler söyleyeyim bende yayın avlıyorum kullandığım yem canlı balık genelde akarsuunun durgun suyla buluştuğu noktalarda dere yatağının iki tarafına askım dediğimiz çamaşır ipine birer metre arayla yayın oltasına canlı balık takıp geriyoruz suyun iki kıyısına karşıdan karşıya. ama canlı balığın sazan olması tercihim

IP
Gökhan.Reis
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Alıntı Gökhan.Reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/Nisan/2007 Saat 10:07

Orjinalini yazan: steenbrass

av yapılan meranın özelliği ve bölgede su ve yakınında barınan canlıların türleri av tekniğine etki etmeli yayın her ne kadar çoğu amatörün düşüncesine göre dipte avlanan bir leşçi olsada kesinlikle değildir çok hassas ve çok becerikli ayrıca oldukça seçiici bir avcıdır yayın avlandığın bölgede tuttuğun diğer tür balıklara dikkat et üzerlerinde bazılarının pulları kısmen gitmiş ama diş yarası olmayan darbeli balıklar olacak klasik yayın izi bu şekilde olur bu izin hangi tür balıkta daha çok olduğunu gözle zaten yemin kendinden belli oluyor büyük yayınlar genelde gölün kendi balık popülasyonu üzerinden beslenirler yanısıra su yılanları su kaplumbağaları tatlısu midyesi aslında tam bir fırsatçı bir de bulma imkanın varsa kalamar dene şaşırtıcı ama muazzam sonuç veriyor !!

iğnelerin 6/0 9/0 arasında lsun ki ufak yayınlarla başın derde girmesin  mümkünse takımı dakron veya braid örgüden donat çünkü özellikle 20 kg sınırından yukarıda olanlar çok ciddi yüklenecektir sana ve takıma

IP
fishunter
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 2953
Üye Durumu:

Alıntı fishunter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/Haziran/2007 Saat 10:22
 büyükçekmece,danamandıra,kulakçayırı,silivri ocak gölleri,sakarya nehri hatırlayamadığım bir kaç yerde yayın yakaladım.,yakaladığım en büyük yayın 11.5 kg dı danaburnu böceği ile yakalamıştım ayrıca kan sülüğü,solucan,kurba,fare,küçük balık,kuş,kanatlı hayvan parçalrı da iş gürür ama yayın sabahın erken ve akşamın tan vakitlerinde daha hızlı av verir,hareket eden herşeye saldırır,almanya da kıyıda gezen bir köpeğe saldırıp yutamadan boğularak öldüğü kayıtlara geçmiştir.
aslan can 1973 istanbul

olta başkası olmaz
IP
karagöz
Usta Balıkçı
Usta Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 1547
Üye Durumu:

Alıntı karagöz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/Ağustos/2007 Saat 12:03
 slm arkadaşlar.yayın balıgının avlanması hakkındaki luxor verdigi bilgiler mükemmel.Ben sizlerle youtube da izledigim 2 videoyu paylaşmak istedim.Umarım begenirsiniz bence mükemmel ve her şeyinle tam profesyoneller. 

iyi seyirler...

Hasan Ertürk
26/3/1982
Msn:hilkat1@mynet.com
BURSA A (rh)+
HAYAT YAŞAYANLAR İÇİN GÜZELDİR...
IP
C@feran
Usta Balıkçı
Usta Balıkçı
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 3134
Üye Durumu:

Alıntı C@feran Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/Ağustos/2007 Saat 11:45
arkadaşlar yayın avlamayı balıkçılar çok seviyor.Benim bir keresinde yemim bitmişti.Çevreye baktım hani şu teyyare gibi uçan böcekler var ya ondan yakaladım iğneye taktım.Akıl almaz şekilde vuruyor, dellenmiş gibi.Eğer avlakta bu böceklerden varsa yakalayıp deneyin.Yakalaması da o kadar zor değil.Ben elimle şapkamla falan yakalayabiliyorum.Yakalama yöntemi size kalmış bir şey.Size bu böceğin resmini de gönderiyorum.Bazı kaynaklarda kız böceği bazı kaynaklarda yusufcuk böceği ve helikopter böceği olarak geçiyor.hadi rasgele arkadaşlar

ALINTIDIR

CAFER
1977
KEÇİÖREN/ANKARA
IP
hunterpls
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 3715
Üye Durumu:

Alıntı hunterpls Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/Şubat/2009 Saat 10:39
 arkadaşlar ben sakaryalıyım şu an ığdırda şark yapıyorum buraya ankaradan yayın suyu diye bi su getirdiler bi ara yerli halk çok pis kokulu bişey.ama çok işe yarıyor.şu an bu suyu bulamıyorum bu suyu bilen veya nasıl temin edbileceğimi bilen biri varsa lütfen yazsın bu seneyi iyi geçirmek istiyorum geçen sene çok az rica minnet almıştım birinden bu suyla 4 tane yayun tuttum 10-8-7,5 ve3,5 kilo lütfen bilen arkadaşlar yardımcı olsun
U.ÇAKAR
1975 sakarya
IP
hunterpls
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 3715
Üye Durumu:

Alıntı hunterpls Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/Şubat/2009 Saat 10:41
 cafer bey özellikle ankaradaymışsınız burayada ankaradan geldiğini duydum.....
U.ÇAKAR
1975 sakarya
IP
halilkulvar
Kıdemli Balıkçı
Kıdemli Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 5988
Üye Durumu:

Alıntı halilkulvar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/Şubat/2009 Saat 13:05
 Yayın tutmak için 10 gün 10 gece adıyamanda kaldım az daha boğuluyordum.Balığı kucaklayıp kenara almaya çalışırken aman dikkat yayın tutmak büyük yayın tutmak tehlikeli.çok çamurlu su yuttum.çok da zevkli.küçük yayınları geri bırakın,rast gele
Halil İbrahim 1970
Amatör balıkçılık ve doğa tutkusu bir yaşam felsefesidir....
IP
Berkant Serdar
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 4
Üye Durumu:

Alıntı Berkant Serdar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/Nisan/2010 Saat 20:30

Yayın balığı (Silurus glanis) SİLURİDAE AİLESİNİN VE Avrupanın ikinci büyük tatlısu balığıdır Düz ve geniş kafasını,geniş ağız yanaklarından sarkan antenleriyle duyuları gelişmiş bir balık türüdür.

Yayın balığı 80 yaşına kadar yaşayabilmekte her geçen sene besin durumuna göre büyümektedir.Yayın balığı ılık gölleri ve derin yavaş akannehirleri yaşam alanaı olarak tercih eder.Yayın balığını bulmak onu tanımaktan geçer.Göllerde ve yavaş akıntının bulunduğu nehirlerde çukurluklar,mağralar,sazlık ve karışık dip yapısının bulunduğu yerlere yuvalanır.

Yayın balığınını av olarak tercih ettiğimizde kullanabileceğimiz yemleri kısaca listeliyelim.

1.      Sülük

2.      Canlı veya ölü balık

3.      Midye

4.      Tavuk bağırsağı

5.      Tavuk kara ciğeri

6.      Kurbağa

7.      Sahte yemler

7.1.   Slikon solucanlar

7.2.   Kaşıklar

7.3.   Sahte balıklar

Beyaz banyo sabununun kokusu yayın balığını cezedici etkisi olduğu kadar bazı seslere karşıda merakı olduğu bilinmektedir bunun için yapılmış Kvok olarak bilinen alet ile ritmik olarak suya vurularak yayın balığının ilgisi çekilerek balık çağrılabilir.

IP
Imlegend
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 9090
Üye Durumu:

Alıntı Imlegend Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/Ekim/2010 Saat 18:35
  guzel bılgıler avlamayı  cok ıstedım bı balık fakat daha nasıp olmadı . saygılar  rasgele
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 wwf-vb