LOGO
  Anasayfa   Kayıt Ol      Üye Listesi      Arama    Yardım        Skins    Giriş 
Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMersin'de yakalandı, ç... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınIphone 6 Plus & Iphone ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y'ın doğum dünü Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınKaredes Yapımı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y Balat Çinekop &... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınNice Senelere Osman Ağabey Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBurak Karadeniz Abi Nice Se... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBalat Sarıkanat Avı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınÇeliş İşleri Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınJaponda 37.500 $ a satılan ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin Avımız Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınOrkinos Avımız Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınGözde Maketlerim Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaket Yapım Ustasından Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMarmara Denizi Kaçak Avcı C... Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıntekin35 av raporu Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile çinekop avına devam Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile at-çek Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin atçek avına devam Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y dan Yine Show

     Sportif Balıkçılık & Balık Avı
      Kilitli ForumAMATÖR BALIKÇILIK Balık Avı
            Kilitli ForumAmatör Balıkçılıkta Teknikler

 

Mesaj icon Konu: TEKNEDEN VE KARADAN PÜF NOKTALARI
Sayfa   2 Sonraki >> Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
C@feran
Usta Balıkçı
Usta Balıkçı
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 29/Haziran/2007
Kullanıcı No.: 3134
Mesajlar: 922
Üye Durumu:


Alıntı C@feran Cevaplabullet Konu: TEKNEDEN VE KARADAN PÜF NOKTALARI
    Gönderim Zamanı: 19/Mart/2008 Saat 18:57
 
Balıkçılıkla bilinçli olarak uğraşmaya başladığımdan beri yaşadıklarımdan küçük bir özet derledim. Bunları geçmişte her üye olduğum sitede deneyimli, acemi tüm arkadaşlarımın bilgisine sundum.. Burada da pek çok arkadaşıma faydalı olacağına inanıyorum.

Aklıma geldikçe aşağıdaki maddelere ilaveler yapmaya devam edeceğim.

Sizden de ricam önemli bildiğiniz küçük ip uçlarını buraya eklemenizdir. Sonuçta çok faydalı bir bölüm olacağını umuyorum.

TEKNEDEN VE KARADAN AVDA PÜF NOKTALARI

1.Balığa çıkarken tüm malzeme ve gereçlerinizi akşamdan hazır ediniz. Yemlerinizi buzdolabında unutmamak için gerekli önlemleri alınız.. ( Parmağınıza ip mi bağlarsınız bilemem. )

2.Tekne ile çıkanlar balığa çıktığınız marina veya balıkçı barınağının ve Sahil Güvenliğin telefon numarasını yanınızda bulundurunuz.

3.Balıkçılık bireyseldir ama güvenlik ve sağlık açısından tek başınıza çıkmaktan mümkün olduğunca kaçınınız. Hangi bölgelerde avlanacağınızı, ava kiminle gittiğinizi aile fertlerinden en az birine muhakkak önceden söyleyiniz.

4. Demir atarken demiri ve zincirini kayığın küpeştesine değdirmeden sessizce suya bırakınız. Demiri asla fırlatmayın, zincirin küpeşte kenarına ses çıkaracak şekilde sürtünmesine izin vermeyiniz. 20-25 m civarındaki derinliklerde böyle bir sese neden olduysanız orada uzu bir süre balık vurmasını unutun.. (Tabi çipura, mırmır, karagöz tipi balıkları kastediyorum. Kupes, izmarit, isparoz bundan pek fazla etkilenmeyebilir.)

5. Tekneden veya kıyıdan avlanırken ( günümüzde biraz fantezi gibi görünse de..) bir kepçeyi kullanılır durumda el altında bulundurmayı unutmayınız. ( Hani olur ya şapkanız filan denize uçabilir.. )

6. Kıyıdan avcılıkta avlağa vardığımızda, özellikle sığ kıyılarda, hele deniz de sakinse, yakındaki balıkların sizi görüp ürkeceğinden emin olunuz. Bu yüzden avlağa çok sessiz ve çömelerek yaklaşınız. Hazırlıklarınızı alaca karanlıkta ışık yakmadan sessizce yapıp ilk oltalarınızı atınız. Eğer kıyıda iri balık varsa bu şekilde alabilirsiniz. ( Çipura , levrek, mırmır gibi). Sonra zaten sizi görüp daha derine çekileceklerdir. O yüzden gün ışığında oltayı daha uzağa atmayı deneyiniz. Kıyıda denizin çalkantılı, hatta dalgalı olduğu zamanlarda çipura , levrek ve mırmırın kumluk bölgelerde, karagöz familyasının daha derin ve kayalık bölgelerde iyi av verdiğini unutmayınız.

7. Tekneden, özellikle avlağınızda 50 m ye kadar olan derinliklerde ( demir atılabilen derinliklerde) , ( karadan avcılıkta iskele gibi derin yerlerde) imkanlar dahilinde mazmuz yapmak inanılmaz faydalıdır. Hem balığı toplar, hem de sık sık yer değiştirmeniz gerekmez.

8. Yakalanacak bir zehirli balığın olası sokmasına önlem olarak yanınızda küçük bir şişe amonyak bulundurunuz.( Her eczaneden alabilirsiniz.) Zehirli balıkları tekne içine almadan borda üzerinde uzun saplı bir cisimle vurarak etkisiz hale getiriniz.

9. Tekneniz motorlu olmasına rağmen kürek çekmeye de uygunsa sadece motora güvenmeyin. Küreklerinizi, yedeği ile ıskarmozlarınızı, ıskarmoz iplerinizi de her zaman yanınızda bulundurunuz.

10. Teknenizde 2006 yılından beri uygulanan Ö.T.B ( Özel Tekne Belgesi), A.D.B ( Amatör Denizci Belgesi) ni ve Ö.T.B nin arka kapağında yazılı olan “ bulundurulması zorunlu teçhizat " ı eksiksiz ve güncel olarak bulundurunuz.

11. Avlağınızda usulüne uygun demir atıp avlanırken avladığınız balıktan ortalama 20-30 dk süre ile hiç vuruş alamamışsanız yer değiştirmenizde fayda vardır. Balığın cinsine göre karar veriniz.

12. Tekneden veya karadan av esnasında mümkün olduğunca gürültü yapmayınız. Özellikle gece avlarında bu durum çok daha önemlidir. Tekneden avlanırken genelde sarkıtma tipi köstekli takımlar kullanıyoruz. Bunların da kurşunları çoğu kez armut , silindir veya puro şeklinde oluyor. Bunlar yem takma veya balık çıkarma esnasında teknede meyilli yüzeylerde yuvarlanarak hem ses çıkarır hem de oltayı gamlandırarak ( burarak ) dolaşmasına sebebp olurlar. Köşeli kurşunlarda ( dikilitaş modeli) bu sorun ortadan kalkar. En azından bu silindirik kurşunları düzgün ve sağlam bir zemin üzerinde çekiçle döverek küçük düz yüzeyler yaratıp kolayca yuvarlanmayacak hale getirebiliriz..

13. Av esnasında yanınızda bol miktarda yedek takım bulundurunuz. Oltanın ciddi dolaşmalarında herkes balık tutarken siz olta açmakla uğraşmayınız. Fırdöndüden ayırıp yeni takım bağlayınız. Dolaşık takımı çantanıza koyun, evde açarsınız. ( Ben yedek takımları şişe mantarlarına sararak muhafaza ediyorum. Her mantara bir takım..)

14. Çok sakin ve dalgasız bir havada demirsiz avlanıyorsanız ( akışta) ve akış esnasında balığı bulmuş iseniz tekneniz siz farkına varmadan akmaya devam edeceğinden biraz sonra balığı tekrar kaybetmeniz olasıdır. Bu durumda balık almaya başladığınız yerde hemen yarım sayfa bir gazete kağıdını suya seriniz. Islanıp ağırlaşacak ama batmayacaktır. Denizle bütünleşeceğinden akıntı hariç oldukça uzun bir süre neredeyse sabit kalacaktır. Balık üzerinden uzaklaştığınızda tekrar gazete kağıdına dönerseniz eski yerinizi bulmuş olursunuz. ( GPS den daha hassasdır. Kontrol edebilirsiniz..

15. İstemeden yakaladığınız Hanoz cinsi balıklar derinden geldikleri için basıncın azalması ile hava keseleri şişerek balon gibi ağızlarına gelir. Eğer bu şekilde geri atarsanız tekrar dibe dönemezler. Ancak ağızlarına gelen hava keselerini iğnenizin ucu ile hafifçe delip patlatırsanız muhtemelen dalabilecekler ve o minik delik de kısa zamanda iyileşecektir.

16. Tutulan balıkları av esnasında gün boyu kurutmadan muhafaza etmek için en sağlıklı yol örme saz sepet kullanmaktır. Büyücek boy denizde iyice ıslatılmış sabun çuvalının yarısını sepetin dibine serin. Tutulan balığı üzerine koyup kalan yarısını da balığa değecek şekilde üzerine örtün. Arada sırada sepeti suya daldırıp çıkararak çuvalı ve balıkları ıslatın.

17. Avlanırken yemlerinizin hepsini kutusundan, paketinden çıkarmayınız. Özellikle mamunu bir avuç alıp kullanın, bitince yeniden alın. Diğerlerini gölgede bir kutu içine sererek muhafaza edin. Bu şekilde kurumamış mamunları canlı olmasalar da eve geri götürüp derin dondurucuda bir sonraki ava kadar muhafaza edebilir ve kullanabilirsiniz. ( Hiç yoktan iyidir.)

18. Sırtıda gam yaptığından şikayet ettiğiniz misinalarınızı teknede avlağa giderken tamamını çıplak olarak suya salıp toplayarak gamını büyük ölçüde giderebilirsiniz.

19. Sırtı çekerken örgü misina kullanmamaya gayret ediniz. Eğer kullanıyorsanız asla el ile tutmayın, muhakkak kamış ve makara kullanınız. ( Eldiven vs. de kullansanız dibe takılırsa elinizi çok kötü kesebilir.)

20. Sırtıda misinayı elinize, bacağınıza vs. sarmayın, bir yere sabitlemeyiniz.

21. Takım çantanızda bir yan keski ve sağlam, keskin bir bıçak bulundurunuz. ( Kaza ile ete batan iğnelerin çentikli ucunu kesip çıkarabilesiniz ve gerektiğinde demir ipini acil durumlarda kesebilesiniz diye.)

22. Avdan döndükten sonra üşenmeyin en uygun zamanda kullanılan takımlarınızın bakımını yapın, çantanızı düzenleyin.

23. Takımlarınızı, her zaman ava çıkmadan önce hazırlayınız, avda değil..

24. Ava çıktığınız teknede içki içmeyiniz.
 
Sevgili Cihangir Yarız hocamıza teşekkürler...
 
CAFER
1977
KEÇİÖREN/ANKARA
IP
Gökhan.Reis
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 20/Nisan/2006
Kullanıcı No.: 534
Mesajlar: 4354
Üye Durumu:


Alıntı Gökhan.Reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/Mart/2008 Saat 23:11
    ellerine sağlık Cafer bu faydalı bilgileri bizlerle paylaştığın için sağol...
IP
sadri
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 18/Ağustos/2007
Kullanıcı No.: 3451
Mesajlar: 590
Üye Durumu:


Alıntı sadri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/Mart/2008 Saat 14:24
 cafercim teşekkürler
india.1958
IP
oktagun
Platinium
Platinium
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 01/Mayıs/2006
Kullanıcı No.: 577
Mesajlar: 2328
Üye Durumu:


Alıntı oktagun Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/Mart/2008 Saat 19:01
6. Kıyıdan avcılıkta avlağa vardığımızda, özellikle sığ kıyılarda, hele deniz de sakinse, yakındaki balıkların sizi görüp ürkeceğinden emin olunuz. Bu yüzden avlağa çok sessiz ve çömelerek yaklaşınız. Hazırlıklarınızı alaca karanlıkta ışık yakmadan sessizce yapıp ilk oltalarınızı atınız. Eğer kıyıda iri balık varsa bu şekilde alabilirsiniz. ( Çipura , levrek, mırmır gibi). Sonra zaten sizi görüp daha derine çekileceklerdir. O yüzden gün ışığında oltayı daha uzağa atmayı deneyiniz. Kıyıda denizin çalkantılı, hatta dalgalı olduğu zamanlarda çipura , levrek ve mırmırın kumluk bölgelerde, karagöz familyasının daha derin ve kayalık bölgelerde iyi av verdiğini unutmayınız.


  Bu madde ye özellikle katılıyorum.Görünmeden  yaklaşmak..Aktardığın için sağol Cafer.
   oktay Antakya
1960 B+
IP
Delit@y
Diamond
Diamond
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 28/Kasım/2006
Kullanıcı No.: 1621
Mesajlar: 10223
Üye Durumu:


Alıntı Delit@y Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/Mart/2008 Saat 09:39

Teşekkürler Cafer kardeş,

Muharrem-1973-İstanbul-Hasköy
IP
ramazan
Balıkçı
Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 28/Ocak/2007
Kullanıcı No.: 1806
Mesajlar: 71
Üye Durumu:


Alıntı ramazan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/Mart/2008 Saat 11:47
teşekkürler.
Ferhan Eczanesi
Bölge:Beşiktaş/İst
Takım:Galatasaray
19/12/1966
Amatör Balıkçı Dostlara
Rastgele...
IP
ÇAĞLARIM
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 06/Mayıs/2008
Konum: Denizli
Kullanıcı No.: 4827
Mesajlar: 1
Üye Durumu:


Alıntı ÇAĞLARIM Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/Mayıs/2008 Saat 14:22
 
12345678
IP
FAKO
Platinium
Platinium
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 07/Ocak/2007
Kullanıcı No.: 1754
Mesajlar: 8143
Üye Durumu:


Alıntı FAKO Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/Mayıs/2008 Saat 10:48
 Dere,göl, deniz kiyisi gibi gunduzleri balik tutuyorsaniz, POLAROIDLI GUNES GÖZLUGU kullanmaya özen gösterin, dibi ve baliklari gayet rahat görebileceksiniz. Sevgilerimle  
 
 
 
 
* balikta.com'a Üye olmadığınız için bu linki görmenize izin vermedi! * :
Linki görebilmek için üye olmaniz gerekmektedir.
">
Finlandiya'dan selamlar Fikret - 1943
IP
Rıdvan
Diamond
Diamond
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 10/Aralık/2006
Kullanıcı No.: 1668
Mesajlar: 4682
Üye Durumu:


Alıntı Rıdvan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/Ekim/2009 Saat 14:53
Orjinalini yazan: C@feran

 
Balıkçılıkla bilinçli olarak uğraşmaya başladığımdan beri yaşadıklarımdan küçük bir özet derledim. Bunları geçmişte her üye olduğum sitede deneyimli, acemi tüm arkadaşlarımın bilgisine sundum.. Burada da pek çok arkadaşıma faydalı olacağına inanıyorum.
Aklıma geldikçe aşağıdaki maddelere ilaveler yapmaya devam edeceğim.

Sizden de ricam önemli bildiğiniz küçük ip uçlarını buraya eklemenizdir. Sonuçta çok faydalı bir bölüm olacağını umuyorum.

TEKNEDEN VE KARADAN AVDA PÜF NOKTALARI

1.Balığa çıkarken tüm malzeme ve gereçlerinizi akşamdan hazır ediniz. Yemlerinizi buzdolabında unutmamak için gerekli önlemleri alınız.. ( Parmağınıza ip mi bağlarsınız bilemem. )

2.Tekne ile çıkanlar balığa çıktığınız marina veya balıkçı barınağının ve Sahil Güvenliğin telefon numarasını yanınızda bulundurunuz.

3.Balıkçılık bireyseldir ama güvenlik ve sağlık açısından tek başınıza çıkmaktan mümkün olduğunca kaçınınız. Hangi bölgelerde avlanacağınızı, ava kiminle gittiğinizi aile fertlerinden en az birine muhakkak önceden söyleyiniz.

4. Demir atarken demiri ve zincirini kayığın küpeştesine değdirmeden sessizce suya bırakınız. Demiri asla fırlatmayın, zincirin küpeşte kenarına ses çıkaracak şekilde sürtünmesine izin vermeyiniz. 20-25 m civarındaki derinliklerde böyle bir sese neden olduysanız orada uzu bir süre balık vurmasını unutun.. (Tabi çipura, mırmır, karagöz tipi balıkları kastediyorum. Kupes, izmarit, isparoz bundan pek fazla etkilenmeyebilir.)

5. Tekneden veya kıyıdan avlanırken ( günümüzde biraz fantezi gibi görünse de..) bir kepçeyi kullanılır durumda el altında bulundurmayı unutmayınız. ( Hani olur ya şapkanız filan denize uçabilir.. )

6. Kıyıdan avcılıkta avlağa vardığımızda, özellikle sığ kıyılarda, hele deniz de sakinse, yakındaki balıkların sizi görüp ürkeceğinden emin olunuz. Bu yüzden avlağa çok sessiz ve çömelerek yaklaşınız. Hazırlıklarınızı alaca karanlıkta ışık yakmadan sessizce yapıp ilk oltalarınızı atınız. Eğer kıyıda iri balık varsa bu şekilde alabilirsiniz. ( Çipura , levrek, mırmır gibi). Sonra zaten sizi görüp daha derine çekileceklerdir. O yüzden gün ışığında oltayı daha uzağa atmayı deneyiniz. Kıyıda denizin çalkantılı, hatta dalgalı olduğu zamanlarda çipura , levrek ve mırmırın kumluk bölgelerde, karagöz familyasının daha derin ve kayalık bölgelerde iyi av verdiğini unutmayınız.

7. Tekneden, özellikle avlağınızda 50 m ye kadar olan derinliklerde ( demir atılabilen derinliklerde) , ( karadan avcılıkta iskele gibi derin yerlerde) imkanlar dahilinde mazmuz yapmak inanılmaz faydalıdır. Hem balığı toplar, hem de sık sık yer değiştirmeniz gerekmez.

8. Yakalanacak bir zehirli balığın olası sokmasına önlem olarak yanınızda küçük bir şişe amonyak bulundurunuz.( Her eczaneden alabilirsiniz.) Zehirli balıkları tekne içine almadan borda üzerinde uzun saplı bir cisimle vurarak etkisiz hale getiriniz.

9. Tekneniz motorlu olmasına rağmen kürek çekmeye de uygunsa sadece motora güvenmeyin. Küreklerinizi, yedeği ile ıskarmozlarınızı, ıskarmoz iplerinizi de her zaman yanınızda bulundurunuz.

10. Teknenizde 2006 yılından beri uygulanan Ö.T.B ( Özel Tekne Belgesi), A.D.B ( Amatör Denizci Belgesi) ni ve Ö.T.B nin arka kapağında yazılı olan “ bulundurulması zorunlu teçhizat " ı eksiksiz ve güncel olarak bulundurunuz.

11. Avlağınızda usulüne uygun demir atıp avlanırken avladığınız balıktan ortalama 20-30 dk süre ile hiç vuruş alamamışsanız yer değiştirmenizde fayda vardır. Balığın cinsine göre karar veriniz.

12. Tekneden veya karadan av esnasında mümkün olduğunca gürültü yapmayınız. Özellikle gece avlarında bu durum çok daha önemlidir. Tekneden avlanırken genelde sarkıtma tipi köstekli takımlar kullanıyoruz. Bunların da kurşunları çoğu kez armut , silindir veya puro şeklinde oluyor. Bunlar yem takma veya balık çıkarma esnasında teknede meyilli yüzeylerde yuvarlanarak hem ses çıkarır hem de oltayı gamlandırarak ( burarak ) dolaşmasına sebebp olurlar. Köşeli kurşunlarda ( dikilitaş modeli) bu sorun ortadan kalkar. En azından bu silindirik kurşunları düzgün ve sağlam bir zemin üzerinde çekiçle döverek küçük düz yüzeyler yaratıp kolayca yuvarlanmayacak hale getirebiliriz..

13. Av esnasında yanınızda bol miktarda yedek takım bulundurunuz. Oltanın ciddi dolaşmalarında herkes balık tutarken siz olta açmakla uğraşmayınız. Fırdöndüden ayırıp yeni takım bağlayınız. Dolaşık takımı çantanıza koyun, evde açarsınız. ( Ben yedek takımları şişe mantarlarına sararak muhafaza ediyorum. Her mantara bir takım..)

14. Çok sakin ve dalgasız bir havada demirsiz avlanıyorsanız ( akışta) ve akış esnasında balığı bulmuş iseniz tekneniz siz farkına varmadan akmaya devam edeceğinden biraz sonra balığı tekrar kaybetmeniz olasıdır. Bu durumda balık almaya başladığınız yerde hemen yarım sayfa bir gazete kağıdını suya seriniz. Islanıp ağırlaşacak ama batmayacaktır. Denizle bütünleşeceğinden akıntı hariç oldukça uzun bir süre neredeyse sabit kalacaktır. Balık üzerinden uzaklaştığınızda tekrar gazete kağıdına dönerseniz eski yerinizi bulmuş olursunuz. ( GPS den daha hassasdır. Kontrol edebilirsiniz..

15. İstemeden yakaladığınız Hanoz cinsi balıklar derinden geldikleri için basıncın azalması ile hava keseleri şişerek balon gibi ağızlarına gelir. Eğer bu şekilde geri atarsanız tekrar dibe dönemezler. Ancak ağızlarına gelen hava keselerini iğnenizin ucu ile hafifçe delip patlatırsanız muhtemelen dalabilecekler ve o minik delik de kısa zamanda iyileşecektir.

16. Tutulan balıkları av esnasında gün boyu kurutmadan muhafaza etmek için en sağlıklı yol örme saz sepet kullanmaktır. Büyücek boy denizde iyice ıslatılmış sabun çuvalının yarısını sepetin dibine serin. Tutulan balığı üzerine koyup kalan yarısını da balığa değecek şekilde üzerine örtün. Arada sırada sepeti suya daldırıp çıkararak çuvalı ve balıkları ıslatın.

17. Avlanırken yemlerinizin hepsini kutusundan, paketinden çıkarmayınız. Özellikle mamunu bir avuç alıp kullanın, bitince yeniden alın. Diğerlerini gölgede bir kutu içine sererek muhafaza edin. Bu şekilde kurumamış mamunları canlı olmasalar da eve geri götürüp derin dondurucuda bir sonraki ava kadar muhafaza edebilir ve kullanabilirsiniz. ( Hiç yoktan iyidir.)

18. Sırtıda gam yaptığından şikayet ettiğiniz misinalarınızı teknede avlağa giderken tamamını çıplak olarak suya salıp toplayarak gamını büyük ölçüde giderebilirsiniz.

19. Sırtı çekerken örgü misina kullanmamaya gayret ediniz. Eğer kullanıyorsanız asla el ile tutmayın, muhakkak kamış ve makara kullanınız. ( Eldiven vs. de kullansanız dibe takılırsa elinizi çok kötü kesebilir.)

20. Sırtıda misinayı elinize, bacağınıza vs. sarmayın, bir yere sabitlemeyiniz.

21. Takım çantanızda bir yan keski ve sağlam, keskin bir bıçak bulundurunuz. ( Kaza ile ete batan iğnelerin çentikli ucunu kesip çıkarabilesiniz ve gerektiğinde demir ipini acil durumlarda kesebilesiniz diye.)

22. Avdan döndükten sonra üşenmeyin en uygun zamanda kullanılan takımlarınızın bakımını yapın, çantanızı düzenleyin.

23. Takımlarınızı, her zaman ava çıkmadan önce hazırlayınız, avda değil..

24. Ava çıktığınız teknede içki içmeyiniz.
 
Sevgili Cihangir Yarız hocamıza teşekkürler...
 
  
 
 
 
burda yazanların hepsi doğrudur mutlaka fakat şu sırtı çekerken
 misinanın gam yapma olayı fırdöndü kullanmama
ramen beni çok rahatsız etti, bunun olmaması için
yapılacak birşey varmıdır? varsa sırtı konusunda biraz
desteğinize ihtiyacım var dostlar.
birde sizlerle bir bilgiyi paylaşmak isterim.(belki bilenleriniz vardır)
 
arkadaşlarım gece avında yakaladıkları 500 gr. civarındaki
kalamarları sırtıda yem olarak kullanıyorlar,geçen
günkü avlarında sırası ile 2.5--6--12--ve 18 kilogramlık
4 tane güzel akya yakalamışlar ( bunlar bir seferde
değil toplam 3 avda yakalanmış balıklardır)
evet dostlar sırtı tecrübesi olanlardan bu konuda paylaşımları bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim.
 
 
 
 
 
     
IP
FAKO
Platinium
Platinium
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 07/Ocak/2007
Kullanıcı No.: 1754
Mesajlar: 8143
Üye Durumu:


Alıntı FAKO Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/Ekim/2009 Saat 09:17
ILAVE :herseyden önce, tekneye binmeden ustunuze ve agirliginiza uygun CANYELEGINI giyiniz, sonradan takmayiniz. Teknelerimiz kucuk. Sevgilerimle 
Finlandiya'dan selamlar Fikret - 1943
IP
Rıdvan
Diamond
Diamond
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 10/Aralık/2006
Kullanıcı No.: 1668
Mesajlar: 4682
Üye Durumu:


Alıntı Rıdvan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/Ekim/2009 Saat 10:39
Orjinalini yazan: FAKO

ILAVE :herseyden önce, tekneye binmeden ustunuze ve agirliginiza uygun CANYELEGINI giyiniz, sonradan takmayiniz. Teknelerimiz kucuk. Sevgilerimle 
  
 
 
ustacım şu gam olayına nedersin?
 
 
 
 
 
IP
FAKO
Platinium
Platinium
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 07/Ocak/2007
Kullanıcı No.: 1754
Mesajlar: 8143
Üye Durumu:


Alıntı FAKO Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/Ekim/2009 Saat 12:55

FIRILDAKLI KURSUN yokmu Ulkede ? sevgilerimle

Finlandiya'dan selamlar Fikret - 1943
IP
kozdereli27
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 03/Eylül/2010
Kullanıcı No.: 8529
Mesajlar: 1
Üye Durumu:


Alıntı kozdereli27 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/Eylül/2010 Saat 23:52
 gerçekten degerli bilgiler..eline saglık
ibrahim horuz
12.07.1969
adana/manisa
ab rh (-) negatif


küçük balık yoksa büyük balık da yok
IP
katanga
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 04/Eylül/2010
Kullanıcı No.: 8530
Mesajlar: 1
Üye Durumu:


Alıntı katanga Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/Eylül/2010 Saat 00:22
avanacağınız bölgeye geldiğinizde çapayı atmadan önce çapa ipinin baaş tarafının tekneye bağlı olup olmadığını konturol edin tekneye oyun oynamak amacıyla binen çocuklar çözmüş veya bağlamayı unutmuş olabilirsiniz birkaç kere denizde arkadaşlar çapalarıyla vedalaştılar gelip tekneye bağlanmak istediler düzgün havada sorun yok fakat dalgalı havada çapa tutmuyor av bozuluyor balığıda toplamışsanız birdaha bulamıyonuz
herkeze kazasız bol avlar
IP
giyim16
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 23/Ocak/2011
Konum: Bursa
Kullanıcı No.: 9712
Mesajlar: 22
Üye Durumu:


Alıntı giyim16 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/Ocak/2011 Saat 04:29
 bu benim gibi acemi oltaçılar için hazine degerinde bilgiler için sonsuz teşşekürler
 
herkeze bol bereketli avlar..
IP
Delit@y
Diamond
Diamond
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 28/Kasım/2006
Kullanıcı No.: 1621
Mesajlar: 10223
Üye Durumu:


Alıntı Delit@y Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/Ocak/2011 Saat 21:21
Orjinalini yazan: giyim16

 bu benim gibi acemi oltaçılar için hazine degerinde bilgiler için sonsuz teşşekürler
 
Eeeee böyle böyle süper avlara imza atacaksınız.Big%20smile
 
 
 
  
Muharrem-1973-İstanbul-Hasköy
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 wwf-vb
Copyright ©2006-2007 wwf-vb
Tasarım & Düzenleme : Amatör Balıkçılık & Balık Avı
Amatör Balıkçılık | Balık Avı