LOGO
  Anasayfa   Kayıt Ol      Üye Listesi      Arama    Yardım        Skins    Giriş 
Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMersin'de yakalandı, ç... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınIphone 6 Plus & Iphone ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y'ın doğum dünü Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınKaredes Yapımı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y Balat Çinekop &... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınNice Senelere Osman Ağabey Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBurak Karadeniz Abi Nice Se... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBalat Sarıkanat Avı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınÇeliş İşleri Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınJaponda 37.500 $ a satılan ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin Avımız Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınOrkinos Avımız Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınGözde Maketlerim Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaket Yapım Ustasından Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMarmara Denizi Kaçak Avcı C... Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıntekin35 av raporu Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile çinekop avına devam Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile at-çek Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin atçek avına devam Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y dan Yine Show

     Sportif Balıkçılık & Balık Avı
      Kilitli ForumAMATÖR BALIKÇILIK Balık Avı
         Kilitli ForumDenizde Balık Avı
            Kilitli ForumBalık Türleri ve Av Teknikleri

 

Mesaj icon Konu: Kılıç Balığı nasıl avlanır?
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ryan37
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 23/Nisan/2009
Konum: İstanbul
Kullanıcı No.: 6320
Mesajlar: 42
Üye Durumu:


Alıntı Ryan37 Cevaplabullet Konu: Kılıç Balığı nasıl avlanır?
    Gönderim Zamanı: 25/Nisan/2009 Saat 14:37
 
Kılıç Balığı Avcılığı

Bir arkadaşımızın özelden istediği bu bilgiyi herkesin yararlanabilmesi için burada sunuyorum. Kılıç avı konusunda daha deneyimli arkadaşlar olabilir. Burada anlatılan benim uyguladıığım metotlardır. Kişisel tecrübeler avcılıkta önemlidir. Herkes kendi pratiği ve kolayına gelen yöntemle avlanmaktadır.

Kilic baligi avciligi bu gun daha kolay hale geldi. Zira tum gun dolanip oltaniza denk gelmeyebilecek bir kilicin pesinden kosarken akya, marlin, tombik, ton, orkinos, lambuka gibi baliklari da ayni olanaklar ve olta ile avlamak mumkun oldu.
Bunun icin Ege ve Akdenizin deniz trafiginden uzak sularina uygun tekne ile acilmamiz gerekiyor.
Kilic icin en uygunu 200 gramdan buyuk (1 kg ya kadar) canli uskumru, kolyoz, tombik ve palamutu gozlerinden 1 lik misinadan bir halka gecirip el ayasi buyuklugunde (en az 3/0 no) keskin krom kancayla

sirti yapmanızdır. Sirti oltanin tekne arkasindan 30-100 metre kadar salinip 3-5 mil hizla cekilmesidir.
Yine bir karistan uzun rapala magnum, yo-ziru prences, kalamar ve ahtapot gibi sahtelerle de ayni baliklari avlamak mumkundur.Olta olarak kancadan sonra 10 metre kadar en iyisinden yuksek cekerli (en az 200 librelik) 0.80-1.20 lik misina ve bir firdonduden sonra 0.80 lik ip misina (en az 300 libre cekerli) kullanilabilir. Duruma gore firdondunun 3 kulac onune yayli kursunlar ekleyerek

oltanin az diplemesini saglayabilirsiniz. Fakat Kılıç avında buna genelde ihtiyaç duyulmaz.

Bu takim iyi bir cikrik makine ve uygun kamis kombinasyonuyla kullanilmalidir.

Eğer downrigger kullanılıyorsa bir tekneden aynı anda bir kaç takım salınabilir. Fakat downrigger kullanırken balık yakalandığında teknenin asla hız kesmeden yoluna devam etmesi önemlidir.


Bu takıma benzer olarak, kancadan sonraki misinayı daha uzun tutup (30-50 m), balmumuyla sıvanmış paraşüt ipi (örgülü 2-3 mm lik halat) beden kullanarak kamış-makara takımı olmadan el ile de kılıç avlanabilir. Bu durumda bedeni kürek ıskarmozlarına bir tur sarıp genişce bir leğende toplamakta yarar vardır.
Iskarmoz balık yakalandığında dayanak ve firen görevi görürken, bedenin geniş plastik leğene toplanması bu hırçın balığın bedeni ayağına koluna dolaştıran balıkçıyı denize almaması içindir.
Ayrıca: yakalanan balık atlayıp zıplayarak bazen tekne üzerinden geçebilir. O nedenle ıskarmozu kullanarak gergin biçimde balığa kalama verirken teknenin üzerinden geçebilecek balıktan da kendimizi kollamalıyız. Iskarmoza sürtünen beden ısınarak yanabilir. O nedenle yardımcı eleman buraya zaman zaman su dökmelidir.
Kılıç avcılığında teknede mutlaka bulunması gereken aletlerden biri de kakıçtır. Mümkünse en az 1 metre uzunluğunda sapı bulunan sağlam bir kakıç her an el altında tutumalıdı
(Ryan)
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 wwf-vb
Copyright ©2006-2007 wwf-vb
Tasarım & Düzenleme : Amatör Balıkçılık & Balık Avı
Amatör Balıkçılık | Balık Avı