LOGO
  Anasayfa   Kayıt Ol      Üye Listesi      Arama    Yardım        Skins    Giriş 
Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMersin'de yakalandı, ç... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınIphone 6 Plus & Iphone ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y'ın doğum dünü Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınKaredes Yapımı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y Balat Çinekop &... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınNice Senelere Osman Ağabey Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBurak Karadeniz Abi Nice Se... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınBalat Sarıkanat Avı Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınÇeliş İşleri Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınJaponda 37.500 $ a satılan ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin Avımız Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınOrkinos Avımız Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınGözde Maketlerim Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMaket Yapım Ustasından Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınMarmara Denizi Kaçak Avcı C... Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayıntekin35 av raporu Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile çinekop avına devam Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin ile at-çek Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınSpin atçek avına devam Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınDelit@y dan Yine Show

     Sportif Balıkçılık & Balık Avı
      Kilitli ForumAMATÖR BALIKÇILIK Balık Avı
         Kilitli ForumDenizde Balık Avı
            Kilitli ForumAv Raporu

 

Mesaj icon Konu: SEZONUNA GÖRE BALIK AVI.(SAROZ-ÇANAKKALE
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Turgay Sezgin
Platinium
Platinium
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 08/Ocak/2006
Konum: Çanakkale
Kullanıcı No.: 143
Mesajlar: 2043
Üye Durumu:


Alıntı Turgay Sezgin Cevaplabullet Konu: SEZONUNA GÖRE BALIK AVI.(SAROZ-ÇANAKKALE
    Gönderim Zamanı: 29/Haziran/2010 Saat 01:12

Evet dostlar bugün hava oldukça kapalı ve boş boş oturmaktayım düşündüm ki önünüzdeki sezon için en azından dostlarımızı bilgilendirmek amaçlı pc nin başına geçtim.Kış sezonunda özellikle Gelibolu dışından hafta sonları sağolsun yanımıza özellikle at-çek avcılığı için gelenler dostlarımız genelde vermsiz avlar gerçekleştirmekte bunu nedeni ise o günkü hava şartları ve uygun olmayan zaman dilimi.En azından burada sizlerle paylaşacağım öneml hususları göz önüne aldığımızda planımızı daha dikkatli yaparak özellikle levrek avcılığında en üst düzeyde verim almanıza fayda sağlıyacaktır.

HAZİRAN-TEMMUZ DÖNEMİ: Bu aylarda suların aşırı sıcak olması kıyılarda özellikle pullu balık diye tabir ettğimiz balıklarda pek av vermez kışın derin suların sıcak olduğunu düşünür isek bu aylarda da yine derin sular serin olmakta ve balıkların bu suları tercih etmeside kaçınılmaz olmaktadır.Kıyı sularında özellikle yem balıklarının sığ sularda yaşam sürdükleri için özellikle yemli takım avcılığında LEVREK balığı avı tavan yapmaktadır.Saroz kıyılarında sardalya,Marmara kıyılarında canlı teke ve komidye levreğin bu aylarda hayır diyemiceği yemlerdir.

AĞUSTOS DÖNEMİ: Kıyı avlarında sarozda bol miktarda zargana avlamak için en uygun zaman dilimidir,sırtı avcılığında Sinarit balığı da bu ayda bol av vermekle beraber pullu balıkların yavaş yavaş derin sulardan kıyılara geldiği dönemdir.Özellikle gece avlarında ay aydınlığının olduğu dönemlerde çok çeşitli avlar gerçekleşir.Marmara ve Gelibolu sahillerinde bu ay itibarıyla zargana ve izmarit avı tavan yapar tabiki ay sonuna doğru lüfer de kendini göstermeye başlar zaten zargana ve izmaritin kıyılaması lüfer balığının varlığını hissettirmektedir.Ağustos sonu gibi asıl bizleri ilgilendiren at-çek avcılığıda yavaş yavaş başlamaktadır.Gelibolu-Lapseki ve Biga sahillerinde ay sonu itibarıyla at-çek avcılığı özellikle poyraz ve sert havalarda verim vermektedir.Karadenizden akmaya başlayan lüfer ile beraber aynı zaman diliminde levrek balığıda akmaya başlar balıkların akın esnasındaki tek farkları lüfer sakin halarda gemi suyu diye tabir ettiğimiz derin sulardan yol alır iken levrek balığı iyice kıyı sularından geçer,onun için sabahın ilk saatleri at-çek avcılığı için her zaman en verimli zaman dilimdir.

EYLÜL: Bu ayda saroz ile bağlantımız neredeyse tamamen kopar tüm av vaktimiz Gelibolu ve Seddülbahir arasında geçer,avlaklarımızda özellikle lüfer avı için yemli takım ve at-çek avcılığı tavan yapar,havaların hafif hafif soğuması ve rüzgar ile beraber dalgaların bol olduğu zamanlarda lüfer avlamadan gelmek mümkün değildir.At-çek avı haricinde yemli takım ile av yapacağımızda Gelibolu sahillerinde izmarit flato kullanır iken,Kilitbahir ve daha aşağılarda hamsi ve sardalya kullanmak esastır.

EKİM  :Bu ayda özellikle lüfer belirli bölgelerde yatmaya başlamıştır,bir sonraki sürü gelmeden belirli bölgede yatan balık merayı terk etmez onun için kıyı oltacıları boğazda belirli avlaklarda yoğunlaşmaya başlar.Raporlardan da balığın av verdiği yerler belli olur zaten.Benim için ise lüfer den ziyade at-çek avcılığı için levrek peşinde koşmak daha heyecanlı olur Ekim ayında özellikle Kilitbahir tarafındaki avlaklarım her zaman av vermektedir.

KASIM: Bu ay çok bereketli bir zaman dilimidir,özellikle levrek balığı boğazı geçmiş ve Saroza girmiştir,benim için Boğazda lüfer avcılığı devam eder iken ben artık Haziran ayına kadar Sarozda av yapmaya başlarım.Hava şartlarına göre sakin havalarda tekne ile sırtı avında Orkinos ve palamut avı yapar iken sert havalarda kıyıdan at-çek avcılığı ile levrek avlamak hemen hemen hergün nasip olur.

ARARLIK: Sırtı avcılığında Orkinos ,Palamut ve Torik avının tavan yaptığı dönemdir özellikle sakin deniz her zaman güzel av verir,sert halarda Sarozun hemen hemen bütün kıyıları levrek avı için müsattir,sabahın erken saatleri at-çek avcılığının icra edildiği en verimli zaman olmakla beraber kapalı ve bulutlu havalarda gün boyunca verimli avlar yapabiliriz.Rüzgarın o günkü esiş istikametine göre hangi sahillerin dalga tutacağını bilerek ava gitmak en akıllıca olur.Örneğin lodos havada Baklaburnuna gtmekten ziyade Yeniköye gitmek veya tam tersi Poyraz havada Yeniköye gitmektense Baklaburnuna gitmak gibi.

OCAK-ŞUBAT:Sırtı avcılığı ve at-çek avcılığı yanı sıra yemli dip avlarında Mercan avı yapmak tam zamanıdır.Özellilkle Şubat başlarında Mercan avı iyiden iyiye av verir yalnız kış ayları olduğunu düşündüğümüzde sakin hava denk getirmek oldukça zordur.Onun için sürekli hava tahmin raporları ile beraber irtibat halinde olmamız faydalı olacaktır.Özellikle Büyük kemiklide at-çek avı için melenurun bol olduğu zamandır.

MART:Sırtı avı seyrekte olsa devam etmekle beraber levrek balığı artık dönüşe geçmiştir,yemli dip avcılığında verim en üst düzeydedir yalnız özellikle sert yağışlı havalarda dere ağızları at-çek avcılığında güzel levrek avı verir,suların taşkın olması ve sürüklediği besin kaynakları ile beraber özellikle silikon farelerin at-çek avında en güzel verim verdiği zamandır.

NİSAN-MAYIS:Bu aylarda lüfer dönüşe geçmiştir ve boğazda belirli bölgelerde av vermeye başlar fakat hareket halinde olduğundan anlık avlar olur işin açıkçası denk gelmesi önemlidir.Sarozda dip takımı avcılığı devam etmekle beraber sırtı avcılığıda verim vermektedir.


Yukarıda belirttiğim dönemler özellikle kendimin takip ettiğim av dönemleridir,kıyı yemli takım avcılığı ile pek uğraşmadığımdan çupra,kefal,çinekop vs.balıkların av zamanlarına pek önem vermedim.Hafta sonu bizlere takılacak arkadaşlar için en azından bilgi paketi şeklinde hazırlamaya çalıştığım bu av süreçleri uygun hava şartları ile birleştiğinde mutlaka çok güzel ve verimli avlar icara edeceğimiz kesindir.Kalın sağlıcakla.

Turgay SEZGİN
1964 GELİBOLU

www.geliboluoltacilari.com
IP
Delit@y
Diamond
Diamond
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 28/Kasım/2006
Kullanıcı No.: 1621
Mesajlar: 10223
Üye Durumu:


Alıntı Delit@y Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/Haziran/2010 Saat 08:52

Değerli bilgi için teşekkürler Turgay abi.

Muharrem-1973-İstanbul-Hasköy
IP
ziyaretci
Sea Master
Sea Master
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 23/Nisan/2009
Konum: İstanbul
Kullanıcı No.: 6321
Mesajlar: 1137
Üye Durumu:


Alıntı ziyaretci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/Haziran/2010 Saat 09:44
güzel faydalı ve tecrübe bilgiler, teşekkürler turgay bey
Gürol ERMİŞ 1971 İstanbul A+
IP
derindeniz
Diamond
Diamond
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 07/Nisan/2008
Kullanıcı No.: 4677
Mesajlar: 4560
Üye Durumu:


Alıntı derindeniz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/Haziran/2010 Saat 11:15

işte buna tecrübe konuşuyor denir

çok güzel avlanma planı olmuş 

ellerine sağlık
Deniz-Filiz Çokberkit
20-03-1964
Beylikdüzü-İstanbul
derindeniz@balikta.com
IP
Gökhan.Reis
REİS
REİS
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 20/Nisan/2006
Kullanıcı No.: 534
Mesajlar: 4354
Üye Durumu:


Alıntı Gökhan.Reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/Haziran/2010 Saat 19:06
  teşekkürler abicim, bazen takvimler şaşırabiliyor ama büyük oranda aynı, bilen için :)
IP
Berkant Serdar
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 06/Haziran/2005
Kullanıcı No.: 4
Mesajlar: 5716
Üye Durumu:


Alıntı Berkant Serdar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/Haziran/2010 Saat 21:39
 Değerli bilgilerin için teşekkürler
IP
yayin06
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 21/Temmuz/2010
Kullanıcı No.: 8123
Mesajlar: 34
Üye Durumu:


Alıntı yayin06 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/Temmuz/2010 Saat 11:54
 Selamlar. Ben ankara ösym
den tevfik zaman zaman sınav görevlisi olarak çanakkaleye 2-3 ğünlüğüne geliyorum.her geldiğimde yanımda kamış olur.iskeleden kupa yaklamaya çalışırım.çanakkaleli 10 tane tutuyorsa bende 5 tane tutarım. kıyı avcılığı tavan yaptığında haberim olursa bu yazıyı tekrar okuyarak olta atmaya geleceğim.SAĞLICAKLA İYİ GÜNLER DİLERİM.
 
IP
gokce
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 13/Ağustos/2010
Konum: İstanbul
Kullanıcı No.: 8317
Mesajlar: 2
Üye Durumu:


Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/Ağustos/2010 Saat 23:12
 turgay abı ben ist bu hafta saroza balıkga gelıyoz botumuz var acıktan balık yapa bılırmıyız
IP
gokce
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 13/Ağustos/2010
Konum: İstanbul
Kullanıcı No.: 8317
Mesajlar: 2
Üye Durumu:


Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/Ağustos/2010 Saat 23:12
 
IP
giyim16
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Simge
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 23/Ocak/2011
Konum: Bursa
Kullanıcı No.: 9712
Mesajlar: 22
Üye Durumu:


Alıntı giyim16 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/Ocak/2011 Saat 00:08
 ÇOK FAYDALI DETAYLI BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞŞEKKÜR EDERİM..SELAMLAR .BURSADAN FEZAİL
herkeze bol bereketli avlar..
IP
nihat9696
Yeni Balıkçı
Yeni Balıkçı
Üye Bilgileri  
Kayıt Tarihi: 14/Mart/2011
Kullanıcı No.: 9925
Mesajlar: 1
Üye Durumu:


Alıntı nihat9696 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/Mart/2011 Saat 18:59
turgay abi değerli bilgilerin için çok saol
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 wwf-vb
Copyright ©2006-2007 wwf-vb
Tasarım & Düzenleme : Amatör Balıkçılık & Balık Avı
Amatör Balıkçılık | Balık Avı