Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

24 ŞUBAT 1954 İSTANBUL BOĞAZI-HER YERDE KAR VAR

Nereden Yazdırıldığı: Sportif Balık Avı Forum
Kategori: MERAK ETTİKLERİNİZ, TERCİHLERİNİZ SOSYAL KONULAR
Forum Adı: Garip olaylar
Forum Tanımlaması: garip bulduklarımız
URL: http://www.balikta.com/forum/forum_posts.asp?TID=7012
Tarih: 26/Nisan/2015 Saat 16:01
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 wwf-vb - http://www.webwizforums.com


Konu: 24 ŞUBAT 1954 İSTANBUL BOĞAZI-HER YERDE KAR VAR
Mesajı Yazan: Gökhan Aydınlı
Konu: 24 ŞUBAT 1954 İSTANBUL BOĞAZI-HER YERDE KAR VAR
Mesaj Tarihi: 20/Şubat/2009 Saat 17:27
       

          Boğaz ve Haliç Karlar Altında, Eşsiz bir manzara (Beşiktaş)

Bundan 55 yıl önce İstanbul Boğazı’nın iki yakasında bulunan Poyrazköy-Rumeli Kavağı arasında denizin üstünden yürümek mümkün olmuştu. Hayır, bu hikaye Hz. Musa ve Kızıldeniz macerasının 20’nci yüzyıl versiyonu değil. 24 Şubat 1954’te İstanbul Boğazı’nın sularına bakanlar - 2001 yılında sıkça gördükleri gibi - parlayan güneşin yansımasını değil, buz parçaları ve minyatür buzdağları gördü. Çünkü Tuna’dan Karadeniz’e akan büyük buz blokları uzun seyahatlerine Boğaz’dan devam etmeyi uygun görmüşlerdi. Büyükdere, Çengelköy ve Kanlıca kıyıları koyları buzla doldu. Ortaköy önleri de öyle. Ve gerçekten de Poyrazköy ve
Rumeli Kavağı arasında yürüyerek karşıdan karşıya geçenler oldu. Vapur seferleri iptal edildi. Buz akımı da marta kadar sürdü.

Buz üstünde fotoğraf


55 yıl önce 24 Şubat 1954'te insanlar bambaşka bir İstanbulda uyandılar. O yıllarda aşşağı yukarı her sene, şehir günlerce karlar altında kalır hayat ise adeta dururdu, gün yine çocukların günü oldu.Fakat Tuna Nehri'nden koparak Karadeniz'e ulaşan ve İstanbul Boğazı'na kadar inen buz parçaları deniz yoğun kar yağışıyla birleşince Boğaz adeta Antartikayı andırır bir hal aldı, artık Boğazın üstünde yürümek, hatta elle balık toplamak mümkündü. Televizyon yoktu o zamanlar TRT ise günün belirli saatleri sadece haberleri sunardı, 16 saatlik yayına geçmesi ise 1964 yılını bulacaktı.Radyolar açılır haber sunulurmu diye beklenir bir anons gelir ve mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması istenir, çetin kış şartlarının devam edeceği belirtilmişdi, 1954 senesinde bu zamanlarda İstanbulda hayat neredeyse durmuştu.

   O seneler batı müziğinden yeni haberdar olan gençlik için şarkılar ne kadar orjinaline benzerse o kadar değerliydi, fotograf makinası ise çok değerli, fotografçılık bir sanat olarak adledilirdi.İstanbula göçte ilk bu tarihlerde başladı,bu tarihlerde İstanbulun boğazına el sürülmemiş, denizleri kirlenmemişti, bir başkaydı herşey o tarihlerde İstanbulda.İstanbulun çocukları Haliçte, Menekşede, Floryada aklınıza gelebilecek neredeyse tüm plajlarda denize girerlerdi ama en popüleri Menekşe sahilydi, Moda ise plajı çay bahçeleri Gazinolarıyla Anadolu yakasının incisiydi...   1950 li yıllar Menekşe Plajı - Yüzen Çocuklar
    
     Nostaljiyi bir kenara bırakıp tekrar 24 şubat 1954 e geri dönelim. Eksi 6 dereceye kadar düşen sıcaklık İstanbul'da yaşamı etkilerken; Tuna Nehri'nden koparak Karadeniz üzerinden Boğaz'a ve limana ulaşan buz kütleleri yüzünden 24 Şubat 1954 gecesi vapur seferleride iptal edilmişti.

O günkü gazete haberlerine göre, Boğaz'dan Karadeniz'e çıkmak üzere olan bir Sovyet gemisi, buzlar arasında kaldı ve yardım girişimleri de sonuç vermedi.Ve bu gemi Boğazın derin sularındaki onlarca batıktan biri olarak tarihede ismini yazdırdı.

İstanbul'da kara kışın yol açtığı benzeri bir olay 1929 yılının mart ayı başında da yaşanmıştı. Yine buz kütleleriyle dolan Boğaz'da vapurlar çalışamamıştı ve Haliç donmuştu, kışlar şimdiki gibi değil çetin ve zorluydu...
   1954 Şubat ayında meraklılar buz üstünde yürümüş, hatta kimileri sandallara atlayıp bu buz kütlelerinin yanına gitmiş, yanlarında getirdikleri bayrakları dikerek fotoğraf çektirmişlerdi. Bu olayın en önemli yanı ise, bu tarihten sonra böyle bir tecrübenin yaşanmamış olmasıdır.
Küresel ısınma değişen ekolojik denge, bu kışta İstanbul’da sıcaklık hep mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Gazetelerde üç günde bir çıkan "Müthiş soğuk geliyor, kar her yeri vuracak" haberleri malesef hep ıska geçti. Doğal gaz almış başını gitmişken olmasın varsı o kadar soğuk deyip birde İstanbulun tarihi kışlarına bakalım...


• 401 yılında, Bizans İmparatoru Arkadius zamanındaki donma 20 gün sürmüş. 739 yılında bir kez daha... 755’teki kışta ise Karadeniz kıyılarının, bütün Haliç’in, hatta Marmara’nın kuzey kesiminin baştan sona buzlarla kaplandığına dair belgeler var.
• 763 kışında Haliç’in çevresindeki kıyılar 100 adım mesafeye kadar donmuş. Hem de yer yer 30 metre derinliğe kadar. Karadeniz’deki buzlar çözülürken, kütleler kenetlenince Boğaziçi ve Haliç tıkanmış. Dönemin metinlerinde, insanların ve hayvanların Üsküdar’dan Galata’ya yürüdükleri yazıyor.
• Tam 100 yıl sonra bu hadise yeniden gerçekleşmiş. Sonra 928’de bir daha. Üstelik buzların erimesi dört ay sürmüş. Ardından 934’te bir daha... 1232’de bir daha...
• İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesine girdikten sonraki ilk büyük don olayı 9 Şubat 1621’de gerçekleşmiş. Yine Boğaziçi ve Haliç donmuş. İnsanlar çoluk çocuk, yaşlı genç demeden Üsküdar’dan Galata’ya yürümüşler; buzların arasında sıkışıp kalan kayıkların arasından geçerek.
• 1823’te, II. Mahmud padişahken yaşanan dondurucu soğuklarda sadece Haliç değil, şehrin çeşmeleri de donunca halk susuz kalmış.
• 1878 yılında aynı olay yaşandığında, Osmanlılar, Plevne’de Ruslar’la savaş halindeymiş. Rumeli’yi kırıp geçiren soğuklar nedeniyle Sultan II. Abdülhamid orduya yardım gönderememiş.
• Günümüzde hayatta olanların anımsayabilecekleri en şiddetli kış 1929 kışıdır. Önce, şubat ayında Haliç dondu. Ardından 1 Mart’ta Karadeniz’den Boğaz’a giren büyük buz kütleleri limanın ağzına yığıldı, şehir hattı vapurları çalışamadı. Sadece Galata Köprüsü-Harem seferleri yapılabildi. Köprü ile Kadıköy arasındaki seferler de aksadı. Buzların üzerinde bulunan, Macar katanalarına ait nal izleri, bu buzların Tuna’dan geldiklerini gösteriyordu.

Çocukların hokkalarındaki mürekkeplerin bile donduğu, kümeslerde yaşayan tavukların
kaskatı kesilerek buzdan heykele döndüğü o günleri yaşayanlar, ağaçlarda donarak dallardan düşecek kuşları kapmak için ağızları açık, ağacın altında bekleyen uyanık sokak kedilerini anlatırlar.


İstanbul’un tarihi, ‘denizin buz kesmesi’ hikâyeleriyle dolu. Kayda geçenler şunlar:

• 401 yılında Bizans İmparatoru Arkadius zamanında donma 20 gün sürdü.

• 739 yılında yine dondu.

• 755 yılında Karadeniz kıyıları, bütün Haliç ve Marmara’nın kuzey kesimleri boydan boya dondu.

• 763 yılında Haliç’te kıyılar 100 adım mesafeye, 30 metre derinliğe kadar dondu.

• 928’de buzların erimesi dört ay sürdü.

• 1823’te 2. Mahmud döneminde hem deniz hem musluklardan akan su donmuştu.   Balıklarımız hala binbir tehlike atlatarak Boğazdan geçerler, ama en azından artık foklardan korkmalarına gerek yoktur. Evet, fok dedim. 1960'lı yıllara kadar fok balıkları Istanbulda yaşıyorlardı.
   Tuzla ve Adalar kıyılarında üreyen fokların bir kısmı boğazdaki koylarda yaşardı. Hatta yalı iskelerinin altında foklara yem bırakmak için yerler oluduğu belirtiliyor. Yavru iken yakalan foklara Galata köprüsünde gösteri yaptırılırdı, örneğin 1960' a kadar Eminönü ayağında gösteri yaparmış Yaşar. Gerek kirlilik, gerek şehirleşme ile Istanbul fokları tarihe karıştı artık. Yanlız fok mu, en son yunus Istanbul'da ne zaman görüldü acaba, 16yy'da boğaz'da yunusların 200-300'lük sürüler halinde görüldüğü anlatılıyor. Istanbullu balıkçılar balıkları ağlarına sürdükleri için yunusları avlamaz, uğurlu sayarlardı. 1950lerde ise Karadeniz'de zıpkın ile avlanmaya başlanınca gerek Karadeniz'de gerek boğazda yunus neredeyse kalmadı.

Kalan yunuslar zaman zaman ada vapurlarına eşlik ederler zıplaya zıplaya. Fok ve yunustan sonra diğer bir deniz memelisi olan balinayı Moby Dick'te buluruz. Hayır, Kaptan Ahab'ın peşinde koştuğu beyaz balina Moby Dick'ten bahsetmiyorum, kitapta 10. yy'da Istanbul'da gemilere saldıran bir balinadan da bahsedilir. Herman Melville 1856'da gelir ve 6 gün kalır Istanbul'da, ama gemisine saldıran bir balina olmaz. Gene de Melville çok da yanılmaz Istanbul'da bir balinadan bahsederken, Sunay Akın'ın Kule Canbazı kitabında Ahmet Mithat Efendi'nin Bizans döneminde kıyıya vuran bir balinadan bahsettiğini öğreniyoruz. Aydın'dan yüzlerce yıl önce Istanbul'u ziyaret eden bu bahtsız akrabası kutsal sayılıp iskeleti Sarayburnu'nda kale duvarına asılır. Osmanlılar kule onarımı sırasında indirirler ama aynı yıl denizden balık çıkmayınca uğursuzluk geldiğine inanan balıkçıların isteklerini kırmamak için bulunabilen kemikler kale duvarına tekrar asılır.

   Metorolojinin haftasonu kar geliyor dediği şu günlerde, ben yaklaşık 55 sene öncesi bu tarihlere gittim ve gerçekten kar ve donmuş bir Boğaz gördüm. Belkide sadece bu fotograflarla şahid olabileceğimiz, efsane 1954 e gittik beraber...

   Not : Tarihçi Eser Tütel' in Kronolojik tarihi bilgileri alıntıdır, Resimler derlenmiştir, yazı , anektodlar şahsıma aittir...

-------------
Gökhan Aydınlı 27.02.1981 ŞişliCevaplar:
Mesajı Yazan: Delit@y
Mesaj Tarihi: 20/Şubat/2009 Saat 17:29

Gökhan süpersin ellerine sağlık, uygun bir zamanımda okuyacağım.-------------
Muharrem-1973-İstanbul-Hasköy


Mesajı Yazan: SaLih
Mesaj Tarihi: 20/Şubat/2009 Saat 17:32
 Gökhan ellerine sağlık çok güzel kareler.
 


-------------
http://imageshack.us - [IMG - http://img525.imageshack.us/img525/8274/seyyarala1ts1pl0kf5.gif -
SaLih
İSTANBUL
1981/A rh +


Mesajı Yazan: ALPERTUNGA
Mesaj Tarihi: 20/Şubat/2009 Saat 17:53
Süper kareler zannedersem ya Babamın ya Dedemin birinin resmi bizde olmasılazımdı Buz üzerinde Teşekkürler  

-------------
1957 İST
0RH+ İST MERTER


Mesajı Yazan: Gökhan Aydınlı
Mesaj Tarihi: 20/Şubat/2009 Saat 18:07
Orjinalini yazan: ALPERTUNGA

Süper kareler zannedersem ya Babamın ya Dedemin birinin resmi bizde olmasılazımdı Buz üzerinde Teşekkürler  


O resmi bulup bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz, sağolun ...

-------------
Gökhan Aydınlı 27.02.1981 Şişli


Mesajı Yazan: ÇAKABEY
Mesaj Tarihi: 20/Şubat/2009 Saat 19:34
gökhan emeğine sağlık çok güzel derlemişsin.

-------------Mesajı Yazan: tosyalı
Mesaj Tarihi: 20/Şubat/2009 Saat 19:46
Gökhan kardeş ellerine ve emeğine sağlık.Maziye daldırdın bizleri. 

-------------
HÜSEYİN KARAKAŞOĞLU - 1959 GÜNGÖREN/İSTANBUL - 0 Rh(+)
MARTILARIN ÇIĞLIĞI GİBİ "TUTKUM"SUN.........!


Mesajı Yazan: Turgay Sezgin
Mesaj Tarihi: 20/Şubat/2009 Saat 20:30
 İşin özü İstanbulda yaşamıyorum ama yine de eski fotoğraflara bakmak çok güzel bir duygu sağolasın kardeşim eline koluna sağlık.Kal sağlıcakla...

-------------
Turgay SEZGİN
1964 GELİBOLU

http://www.geliboluoltacilari.com - www.geliboluoltacilari.com


Mesajı Yazan: Gökhan.Reis
Mesaj Tarihi: 20/Şubat/2009 Saat 21:33
   kardeşim ellerine sağlık, emek isteyen çok güzel bir çalışma...teşekkürler 

-------------


Mesajı Yazan: necmi73
Mesaj Tarihi: 21/Şubat/2009 Saat 00:50
 hocam eline emeğine sağlık süper olmuş : ama ne olacak bu boğazın hali geçenlerde okumuştum kılıçbalığı daği varmış çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakıcaz .....?

-------------
Necmi Özdemir
Beykoz 1973 ARH+


Mesajı Yazan: kapmus
Mesaj Tarihi: 24/Aralık/2009 Saat 13:26
 renkli bir resim var sandalın önündekiler süngermi acaba

-------------
Mustafa-1955
İstanbul


Mesajı Yazan: Delit@y
Mesaj Tarihi: 24/Aralık/2009 Saat 13:36

Sanırız sünger-------------
Muharrem-1973-İstanbul-Hasköy


Mesajı Yazan: FAKO
Mesaj Tarihi: 24/Aralık/2009 Saat 14:37
Orjinalini yazan: kapmus

 renkli bir resim var sandalın önündekiler süngermi acaba
  
Sevgili Mustafa Kaptan, gecmis zaman olur, 300 - 400 kg orkinoslar vardi BOGAZDA. O avlardan bir tanesini anlatabilirmisin ? sevgilerimle
 

By http://profile.imageshack.us/user/FAKO - FAKO
 
NOT: Evet sungerlerin yaninda baska bir yaratiklar daha var, acaba PINA veya deniz sumuklusu mu ? 
   

-------------
Finlandiya'dan selamlar Fikret - 1943 http://fako-balikcim.blogspot.com/">


Mesajı Yazan: ziyaretci
Mesaj Tarihi: 24/Aralık/2009 Saat 21:27
vay beee, ne günlermiş,
Paylaşım için teşekkürelr kardeşim

-------------
Gürol ERMİŞ 1971 İstanbul A+


Mesajı Yazan: kapmus
Mesaj Tarihi: 12/Ocak/2010 Saat 10:39
 evet fikret abi ben çok yavaş yazıyorum bu konuyu uuskudarlıya havale edelim o uzun uzun yazar

-------------
Mustafa-1955
İstanbul


Mesajı Yazan: hataylım
Mesaj Tarihi: 12/Ocak/2010 Saat 13:40
 ellerinize ve emeğinize sağlık


Mesajı Yazan: uskudarli
Mesaj Tarihi: 12/Ocak/2010 Saat 14:06
Evet Pina var sungerlerin arasinda,,,,,, Sunger ha yanlis anlamadiniz,, Gormediniz,,, Hemde MARMARADA ,,,,,,,!!
Marmaradan simdi bir yuz gr lik parca sunger getiren arkadas icin DISIMI kirarim,, Pinada oyle ,,,,
300 / 400 kg lafimi olur ,,,,,,,,,Baba,,,
Biz oruya yazmisiz 800 / 1.100 kg diye  ama simdi o buyuklukte balik pek yok,,,,,,
Bunun1.000 kg dan buyuk baliklarda olduklari icin zaten TON baligi ismini almis bu hayvan,,,,,,,
 
 
                                                Uskudarli
 
 


-------------

Uskudarli Muharrem
       1956
http://www.gurbetbalikcilari.org


Mesajı Yazan: balıkçı
Mesaj Tarihi: 15/Ocak/2010 Saat 23:24
  Manzara gözümün önüne geldi şimdi.Smile
Tuna donmuş ve buzları dinamit patlatarak kırmışlar, o buz parçaları da akıntıyla boğaza gelip dayanmış.
İyi de, madalyonun öbür yüzünden bakınca, boğaz buzlarla kaplıyken balıkçılar ne yemiştir dersiniz?
Neyse ki bizim imdadımıza dere yetişmişti.
Babam rahmetli, dereden kefal tutup nafakamızı çıkarmıştı.
Göksu deresinin bir kaç defa donduğunu hatırlıyorum, bir gece de  palamuta yem bulmak için kayıkhanelerde saklanan balık ararken denize düşmüştüm, ertesi günü radyo, İstanbul'da gece en düşük sıcaklık 14 derece, pardon yani, sıfırın altında 14 derece oldu demişti.Confused
Şimdi bu satırları yazabildiğime göre bir şey olmamış demek ki.Wink


-------------
Lutfen yazılarımızda Türkçeyi doğru kullanmaya özen gösterelim.

M.Mahir ERSİN
1945 Anadoluhisarı-İSTANBUL


Mesajı Yazan: sinan
Mesaj Tarihi: 18/Ocak/2010 Saat 10:07
 gerçektende harkulade bir paylaşım ellerine vede gönlüne sağlık...
bir zamanlar galata köprüsünden günde 20 ye yakın palamut yakalıyorduk ...
şindilerde çöpten geçilmiyor ...


-------------
Sinan 1960
İstanbul


Mesajı Yazan: 34damla34
Mesaj Tarihi: 02/Eylül/2011 Saat 12:14
İstanbul'm her haliyle kendine aşık ediyor...

-------------
Damla Ayhan
08.05.1991
İnşaat Mühendisi(stajyer)
İSTANBUL...Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 wwf-vb - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info