ANASAYFA   FORUM   Son 50 Konu   Konularım   İletişim   Hakkımızda   Sirküler
 
Fotoğraf Galerisi
Hayri Doğan Sudak Avı
Hayri Doğan Sudak Avı
Tüm Fotoğraflar
Günün Sorusu
Sportif Balıkçılığın Neresindesin?
why women cheat on their husbands link married men having affairs
cheater when married men cheat redirect
 
 
Şuan sitemizde 2  ziyaretçi bulunmaktadır.

Bugün  : 56  kişi
Tolam  : 442510  kişi

Turna Balığı Av Sezonu Açıldı

        3/2 Numaralı Amatör amaçlı su ürünlerini düzenleyen tebliğe göre 1 Nisan itibariyle "Turna balığı avı serbest kaldı"

İç sularımız da, sportif amaçlı olarak tutulan "Turna balığı" tatlı su avcılığının gözdelerinden. Özellikle atçek avcılığı ve sırtyla avı yapılan Turna balığı avı iç sularımızda eskisine göre daha az av vermekte. Her oltacı av yaparken bir yandan da korumacı olmak zorunda. İç sularımıza kaçak olarak atılan binlerce metre ağları gördüğünüzde, yetkililere haber vermekten çekinmeyin. Limit altı balık tuttuğumuzda suya geri bırakmak geleceği düşünen sorumlu oltacı davranışıdır.Çizelge 6 - Zaman yasakları

Turna ( Esox lucius)

Tüm Bölgeler

15 Aralık-31 Mart


TURNA (Esox lucius)

Turna balığı, Esocidae familyasını oluşturan etçil balık türlerinin ortak adı. Hepside Esox cinsine aittir. Füze şeklinde ama yan tarafları düz olan bir vücutları ve içeriye dönük "köpek dişleri" ile dolu olan uzun, ördek gagasını andıran bir ağızları vardır. Sırt ve anal yüzgeçleri vucutlarının çok arka kısmında kalır. Genç yaşlardakiler yeşil, olgun yaşlara ulaşanların ise sarımsı kahverengi renkleri vardır.

Çiftleşme :Turna balıklarının üreme zamanı hemen karlar eridikten sonra başlar ve Mayıs ayında sona erir. Dişilerin ürettikleri 3 milim büyüklüğünde olan, 100.000 ila 1 milyon arasındaki yumurta, su bitkilerine yapışık şekilde bırakılır. 10 ila 30 gün içinde yavrular dünyaya gelir ve ömürlerinin ilk günlerinde yumurtalardan arta kalanlar ile beslenirler. Turna balıkları üç dört yaşlarına varınca ilk kez çiftleşirler.

Beslenme : Turna balıkları çok aç gözlü avcılardır ve yamyamlık bile onlar için çok doğaldır; yavru turna balıklarının %90'ı kardeşleri tarafından yenilir. Bir turna balığı kendi büyüklüğünün %70'i büyüklüğünde olan diğer bir turna balığını tamamen yutabilir. Turna balıkları yemek seçenekleri konusunda hiç çekingen değillerdir. Bütün balık türlerini, kurbağalar, fareler, kemeler, yavru ördekler ve bazen yengeç bile avlar. Besinin kıt olduğu dönemlerde hatta solucan ve büyük mayıs sülükleri bile yerler.

Yaşadığı bölgeler :Turna balıkları Avrupa, Kuzey Amerika ve kısmen Asya'da bulunur. Bol su bitkileri bulunan ama temiz sularda yaşamayı tercih eder. Türkiye'nin özellikle kuzeyinde ve büyük ırmakların İç Anadolu'ya düşen kesimlerinde ve iç Anadolu'da da bulunur. Kuzey turna balığı (Esox lucius) 1,5 metre uzunluğa ve 35-40 kilo ağırlığa kadar varabilir, ama bu büyüklüktekilere rastlamak nadirdir. Bir metreyi geçenleri çok seyrek tutulur. Bu büyüklükteki balıklar genelde Sakarya bölgesindeki göletlerde ve Sapanca gölünde rastlanır. Hele 1,3 metreye varan tutulursa bu mucize sayılır. Turna balıkları her şeyden önce, oltada savaşmalarından ve enerjilerinden dolayı sevilirler. Oltaya takılmış bir turna balığı kurtulmak için her şeyi dener, ve bu mücadele esnasında sudan dışarıya sıçrayarak takla da atar; ve balıkçıyı heycanlandırır. Olta ile avlanacağı zaman çelik tel kullanılması oltanın solungaç ve balığın dişleri tarafından kesilmemesi için şarttır.

Ama tabiki sadece oltada değil, mutfaktada kalitesini ortaya koyar. Diğer etçil balıklar gibi turna balığıda lezzetli bir balıktır, ama birçok Y şeklinde küçük kılçıkları vardır. Bu yüzden etini ayırıp köfte yapan ahçılarda vardır. Etinin 100 gramında 372 kJ (89 kcal) bulunur.

Sınıflandırma Esox türleri:
Amerika turna balığı (Esox americanus)
Amur turna balığı (Esox reicherti)
Kuzey turna balığı, Bayağı turna balığı (Esox lucius) Türkiye.
Kara turna balığı (Esox niger)
Maskinonge (Esox masquinongy)

wikipedia

Avlanma Yöntemleri:
Uzatma ağları, Parakete, Zıpkın, Pinter, Olta.

Turna balığı, Esocidae familyasını oluşturan etçil balık türlerinin ortak adı. Hepside Esox cinsine aittir. Füze şeklinde ama yan tarafları düz olan bir vücutları ve içeriye dönük "köpek dişleri" ile dolu olan uzun, ördek gagasını andıran bir ağızları vardır. Sırt ve anal yüzgeçleri vucutlarının çok arka kısmında kalır. Genç yaşlardakiler yeşil, olgun yaşlara ulaşanların ise sarımsı kahverengi renkleri vardır.

Çiftleşme

Turna balıklarının üreme zamanı hemen karlar eridikten sonra başlar ve Mayıs ayında sona erir. Dişilerin ürettikleri 3 milim büyüklüğünde olan, 100.000 ila 1 milyon arasındaki yumurta, su bitkilerine yapışık şekilde bırakılır. 10 ila 30 gün içinde yavrular dünyaya gelir ve ömürlerinin ilk günlerinde yumurtalardan arta kalanlar ile beslenirler. Turna balıkları üç dört yaşlarına varınca ilk kez çiftleşirler.

Beslenme

Turna balıkları çok aç gözlü avcılardır ve yamyamlık bile onlar için çok doğaldır; yavru turna balıklarının %90'ı kardeşleri tarafından yenilir. Bir turna balığı kendi büyüklüğünün %70'i büyüklüğünde olan diğer bir turna balığını tamamen yutabilir. Turna balıkları yemek seçenekleri konusunda hiç çekingen değillerdir. Bütün balık türlerini, kurbağalar, fareler, kemeler, yavru ördekler ve bazen yengeç bile avlar. Besinin kıt olduğu dönemlerde hatta solucan ve büyük mayıs sülükleri bile yerler.

Yaşadığı bölgeler

Turna balıkları Avrupa, Kuzey Amerika ve kısmen Asya'da bulunur. Bol su bitkileri bulunan ama temiz sularda yaşamayı tercih eder. Türkiye'nin özellikle kuzeyinde ve büyük ırmakların İç Anadolu'ya düşen kesimlerinde ve iç Anadolu'da da bulunur. Kuzey turna balığı (Esox lucius) 1,5 metre uzunluğa ve 35-40 kilo ağırlığa kadar varabilir, ama bu büyüklüktekilere rastlamak nadirdir. Bir metreyi geçenleri çok seyrek tutulur. Hele 1,3 metreye varan tutulursa bu mucize sayılır. Turna balıkları her şeyden önce, oltada savaşmalarından ve enerjilerinden dolayı sevilirler. Oltaya takılmış bir turna balığı kurtulmak için her şeyi dener, ve bu mücadele esnasında sudan dışarıya taklalarda atar ve balıkçıyı heycanlandırır.

Ama tabiki sadece oltada değil, mutfaktada kalitesini ortaya koyar. Diğer etçil balıklar gibi turna balığıda lezzetli bir balıktır, ama birçok Y şeklinde küçük kılçıkları vardır. Bu yüzden etini ayırıp köfte yapan ahçılarda vardır. Etinin 100 gramında 372 kJ (89 kcal) bulunur.

Turna Avı

Turna balığı iç sularımızda yaygın olan balıklardan biridir. 15 seneden fazla yaşarlar, bazılarının yaşları 40-50 seneyi bile bulur. İç sulardaki en yırtıcı balıktır. Her türlü balığı, kendi türünden balıkları, ördek, kaz, karabatak, su sıçanı ve yılan gibi diğer hayvanlarıda avlar. 1 aylıkken diğer balıklara saldırmaya başlar. 1 kg. lık canlı ağırlık artışı için gençken 3-5 kg. yaşlılıkta ise 10-30 kg. yiyeceğe iytiyacı vardır. Ilık, durgun ve akış hızı az olan sularda yaşar. Turna, yerine sıkı sıkıya bağlı sabit yerli bir balık olup yumurtlama zamanı göç etmez. Renkleri yaşadıkları yere ve yaşlarına göre değişir, otlu bölgelerde açık yeşil, acı su bölgelerinde sarımsı olur, yaşlandıkça kahve ve gri renk alırlar. Erkekler 2 yaşlarında cinsi olgunluğa erişirler, bu devrede boyları 35 cm. civarındadır. Genel olarak erkekler 38-40 cm. dişiler 40-42 cm. uzunlukta cinsi olgunluğa erişirler. Yumurtlama ilkbahar döneminde 3-8 derece sıcaklıkta, sığ, otlu bölgelerde gündüz saatlerinde gerçekleşir. Normal zamanda her canlıya saldıran Turna üreme zamanında diğer balıklara saldırmaz, yumurtlayacak dişiyi bir çok erkek takip eder. Dölleme sonrasında yumurtadan çıkan yavruların büyük bir kısmı çeşitli nedenlerle ölür. Turna yavrularının ilk avlanma reaksiyonları 13 derecelik suda 9 gün sonra, 20 derecelik suda 6 gün sonra başlar. Avlarının üzerine S şeklinde kıvrılarak fırlar, ilk günlerde bu denemelerde avlanma oranları %30 ken 15. günden sonra %80 e ulaşır. Su ısısı arttıkça avlanma oranı artar.

Turna saldırgan balık olmasından dolayı Turna avında at-çek tekniği balıkçılar arasında en çok uygulanan av tekniğidir. Canlı yemle bırakma yapılarakta avlanır ancak durağan olmasından dolayı bir çok amatör avcı bu tekniği sevmez. Turna gezerek avlanmaz belli bir bölgede durur ve avını bekler. Ancak çok obur olmasından dolayı ilgisini çeken yemi gördüğünde onu takip eder ve saldırır. Turna avı için en ideal derinlik 1-4 mt. dir. Turna daha derinlerde olur ancak avlanma bölgesi sığ yerlerdir. Bunun nedeni daha derinlerde yüksek su bitkilerinin olmaması ve buralarda av yapabileceği küçük balıkların olmamasıdır. Burada şunu unutmamak gerekir; derinlerde her zaman en iri balık vardır, bunları avlamakta çoğunlukla bırakma yaparak olur.

Avlandığınız bölgede ağaç ve sazlık yoksa yemin dipten çekilmesi gerekir. Su içinde kalmış ağaçların ve su yüzeyine uzayan otların bulunduğu yerler en verimli av ihtimali bulunan bölgelerdir. Bu gibi yerlerde yeminizi fazla derine indirmeden çekerseniz balık yakalama şansınız artar. Turna nın yemi ağzından bırakma huyu olduğundan balık oltaya vurduğunda boşluk bırakmadan çekiniz ve yanınızda mutlaka bir kepçe bulunsun, jilet gibi keskin dişlerine dikkat edin ve iğne çıkarırken mümkünse eldiven, pens gibi aparatlar kullanın. Ustalar Turna avına giden bir avcının boş dönmeyeceği yönünde bir söylem yaparlarmış eskiden, ne yazık ki artan kirlilik, aşırı avlanma, sirkülerdeki yasaklara uyulmaması v.b. nedenlerden Turna da kendine düşen payı almıştır...

Turna genellikle hareket eden her şeye saldırır ( geçtiğimiz yaz mevsiminde Terkos ta ucunda sadece hamur olan yaylı takımımı çekerken bir Turna oltama atlamış ve bir anda kendisini livarımda bulmuştu :) Hava koşullarına, suyun berraklığına göre bazen yem seçse de en ideal yemler sasi, kaşık ve rapaladır. Canlı yem kullanılacaksa tercih gümüş balığı olmalıdır. Rastgelsin...TurnaArkadaşlar size burda değişik bir av tekniği tanıtacağım,Kaşık ve Rapalaya alternatif olarak.
Bize lazım olan malzeme 10 ila 15 gr sıyırtma kurşun 2 ad üçlü iğne,Bir karış ince tel


Resimdende anlıyacağınız gibi üçlü igne boyunu balığın boyuna göre ayarlıyacağız.Solungaç altına taktığımız üçlü iğneye bir parça kırmızı renkte ipten saçak yaparak takarsak balığa yaralı görünümü verebiliriz.İp orlon veye yün olabilir.Tel ise bir karış civarında olması gerekir,Telin amacı atçek yaparken balığın defarmasyona daha az uğramasını sağlamak bu yüzden üçlüler takıldıktan sonra fırdöndüden itibaren balığın kafasına sarılır.


Sıra geldi bu takımı nasıl at çek yapacağımıza.Rapala ve kaşıktan farklı olarak bu takımı attığımızda çekerken çok hızlı çekmiyeceğimiz ve arada boşluklar vererek dibe doğru salınım yapmasını sağlamamızdır.Yöntem Turna ve Sudak avında,Korsan arkadaşımız ve tarafımdan denenmiş olup başarılıdır.(by corvina)

 
Eklenme Tarihi : 01.04.2013 22:18:27
Okunma Sayısı : 245

Yorumlar

Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı
Paylaş
 

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız  
Yorumunuz  
   
 
www.balikta.com  | Yazar Girişi | Site Map
Copyright © 2005